Moje przemyślenia

Zmiana interfejsu zakładek w Chrome - ChromeOS pójdzie w stronę Jolicloud?

Szymon Barczak
4

Pod koniec czerwca gigant zafundował nam nie lada niespodziankę, czyli własny serwis społecznościowy. Nie osiadł jednak na laurach i kontynuował rozwój poprzez zmianę interfejsu swoich usług - na lepsze i spójne z nowym serwisem. Nowego wyglądu doczekała się wyszukiwarka czy też YouTube. Chrome nato...

Pod koniec czerwca gigant zafundował nam nie lada niespodziankę, czyli własny serwis społecznościowy. Nie osiadł jednak na laurach i kontynuował rozwój poprzez zmianę interfejsu swoich usług - na lepsze i spójne z nowym serwisem. Nowego wyglądu doczekała się wyszukiwarka czy też YouTube. Chrome natomiast zyskuje specjalną zakładkę z aplikacjami czy też dotykowy interfejs. Co dalej? Najnowsze deweloperskie wydanie Chrome pokazuje nam, że zmianie ulegnie także sposób wyświetlania zakładek. Czy nowości w przeglądarce związane są z pomysłami na ChromeOS, które w końcu upodobni się do Jolicloud?

Google szykuje nowy sposób wyświetlania zakładek w swojej przeglądarce. W najnowszym buildzie z Chrome Dev Channel pasek zakładek został usunięty z widoku domyślnego, natomiast pojawiła się pozycja z zakładkami w pasku na dole ekranu.

Jak mówi napis na stronie startowej - nowe zakładki pojawią się w przyszłości. Wciąż będzie oczywiście możliwość powrotu do standardowego paska z zakładkami. Z pewnością Google zaprezentuje rozwiązanie na tyle ciekawe, aby zostało ono zaakceptowane przez większość użytkowników.

Abstrahując od samego Chrome, system operacyjny ChromeOS powstaje na bazie właśnie tej przeglądarki. Zatem skoro zmienia się interfejs w przeglądarce, zmieni się także w systemie. Czy właśnie do tego zmierza Google? W przypadku Jolicloud rozwiązanie oparte o duże ikony symbolizujące aplikacje, głównie webowe, sprawdziło się idealnie. Prawdopodobnie gigant chce pójść w tym samym kierunku. Mamy już w Chrome podobne rozwiązanie związane z aplikacjami, teraz interfejs ten dosięgnie również zakładek. Jak dla mnie bomba. Od dawna chciałem mieć taki interfejs w swoim systemie operacyjnym, jednak nie chciałem rzucać się na głęboką wodę związaną z przesiadką na tak młody projekt, jakim jest Jolicloud. Tylko czekać, aż Google dopracuje ChromeOS (a wciąż pojawiają się aktualizacje), a potem doda nowy interfejs. Wtedy biorę to!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu