Moje przemyślenia

Cosmic Panda - YouTube jest kolejnym serwisem Google'a, który zmienia interfejs

Szymon Barczak
25

Google dużo ostatnio eksperymentuje z nowymi interfejsami. Zmiany w tej części usług giganta objęły nie tylko stronę główną, ale także i kilka flagowych produktów jak np. Mapy Google. Teraz przyszła pora na YouTube, który już od ośmiu lat udostępnia internautom platformę do dzielenia się filmami. Ze...

Google dużo ostatnio eksperymentuje z nowymi interfejsami. Zmiany w tej części usług giganta objęły nie tylko stronę główną, ale także i kilka flagowych produktów jak np. Mapy Google. Teraz przyszła pora na YouTube, który już od ośmiu lat udostępnia internautom platformę do dzielenia się filmami. Ze względu na inwestycję w serwis Google ma wciąż zamiar zarobić na tym gigancie odwiedzanym codziennie przez miliony internautów, dlatego zaczęło szukać źródeł monetyzacji, a serwis z biegiem lat przestał służyć głównie do przesyłania filmików kręconych telefonami komórkowymi, a został zasilony dobrą treścią, obecnie dostępną już w HD. Z tego powodu nie trudno zrozumieć, że YouTube zyskał nowy interfejs, dzięki któremu serwis zyskuje szyk - nareszcie!

Eksperyment z interfejsem pod nazwą Cosmic Panda nie jest uruchamiany domyślnie, w obecnej fazie jest testowany na wybranej grupie użytkowników, którzy aktywują go samodzielnie. Warto! Serwis zyskuje znacznie lepszy i przyjemniejszy wygląd. Zmienia się praktycznie wszystko - od koloru tła strony po komentarze, sugerowane filmy, aż do samego odtwarzacza. Interfejs serwisu w Cosmic Pandzie jest elegancki, oparty o kolory szary w wybranych odcieniach oraz o biały. Na stronie wybranego filmiku wyróżniona została nazwa kanału czy też użytkownika, który udostępnił filmik, mamy także możliwość przeskalowania samego filmu bez zwiększania rozdzielczości, w której jest streamingowany - szczególnie przydatna opcja dla ludzi z wolniejszymi łączami, których w Polsce wcale nie jest tak mało, gdyż do tej pory przy powiększeniu filmiku automatycznie zwiększał on rozdzielczość i trzeba było ręcznie przestawić ją spowrotem.

 

Po powiększeniu filmiku do dużego rozmiaru (są 3 opcje - mały, średni, duży) wciąż możemy oglądać go np. w rozdzielczości 240p. Na moim netbooku przeskalowane odtwarzanie działa płynnie. Zastanawia mnie też sam fakt, że maksymalny rozmiar jest taki, a nie inny - ciekawi mnie, czy dostosowuje się do rozdzielczości ekranu danego użytkownika, czy też Google wybrał taką a nie inną wielkość dużego rozmiaru ze względu na Chromebooki, które mają 12-calowe ekrany - na moim ASUSie z 12-calami obraz z YouTube idealnie pasuje do rozdzielczości ekranu.

 

Odświeżony został także wygląd kanałów poszczególnych wykonawców, wytwórni czy też samych użytkowników.

 

Sam serwis opisuje projekt Cosmic Panda następująco:

So what the heck is Cosmic Panda?

We’re always trying out new things here at the Tube and Cosmic Panda is our way of letting you in on some of the fun.

Here’s what to expect when you follow the cosmic panda over the double rainbow:

- A new experience for watching videos and playlists
- More page designs and better editing tools to customize your channel
- Keep watching when moving between videos, playlists, and channels (Chrome only)
- Stylish new look and feel
- You can always jump back to the YouTube experience you know and love by coming back to this page or visiting TestTube.

Jak dla mnie YouTube nareszcie wygląda profesjonalnie i gustownie, czego zawsze mu brakowało w przeciwieństwie do Vimeo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu