W czasach cyfrowej dystrybucji gier, zaraz po wysokiej prędkości naszego łącza internetowego, największą potrzebą jest pojemny dysk w konsoli. Montaż dysku w PlayStation 3 i PlayStation 4 to naprawdę łatwe zadanie, a więcej przestrzeni i szybsze działanie (dyski SSD) sa naprawdę warte rozważenia.
Co przed wymianą dysku?
Jeśli na dotychczas używanym dysku twardym w Waszej konsoli Playstation posiadacie dane, które chcielibyście przywrócić na nowym nośniku po jego zamontowaniu, to warto skorzystać z możliwości wykonania kopii zapasowej. W tym celu można użyć pamięci podłączanej poprzez port USB, ale pamiętajcie, że będziecie ograniczeni jej pojemnością - zalecane jest tworzenie kopii tylko niezbędnych danych, np. save'ów, gdyż gry oraz aplikacje znacznie szybciej pobierzecie ponownie ze sklepu.
- By wykonać kopię zapasową na PS3 klikacie kolejno: Ustawienia->Ustawienia systemowe->Narzędzie do kopii zapasowych
- By wykonać kopię zapasową na PS4 klikacie kolejno: System->Tworzenie kopii zapasowej i przywracanie->Utwórz kopię zapasową PS4.
Subskrybenci PS Plus mogą skorzystać z funkcji kopii zapasowej stanów gier w chmurze.
Jak wymienić dysk w PlayStation 3?
Ta ponad 10-letnia konsola doczekała się kilku modeli, ale do samego końca dostępne były wersje z bardzo minimalną ilością pamięci. Jeden taki egzemplarz trafił w moje ręce, oferując jedynie 12 GB, co nie wystarczyło nawet na zainstalowanie jednej, większej gry. Proces montowania/wymiany dysku w PlayStation 3 jest jednak bardzo prosty. Jeśli wewnątrz nie znajduje się żaden nośnik, to niezbędne będzie nabycie kieszeni na nowy dysk. Koszt takiego akcesorium to dzisiaj kilkadziesiąt (20-40) złotych - sporo sklepów wciąż posiada je na magazynach.
Jeśli posiadana przez Was konsola jest w dysk wyposażona, to pierwszy krokiem jest zdjęcie pokrywki/zaślepki na jednym z boków obudowy. Zdjęcia prezentują model PS3 Super Slim, w którym dokonuje się demontażu całego boku. W starszych modelach wystarczy wyjąć niewielką zaślepkę.
Montaż nowego dysku twardego do konsoli
W przypadku nowego dysku, najpierw musimy go zamontować w kieszeni. Obsługiwane są tylko 2,5 calowe dyski ze złączem SATA. Ja wybrałem dysk ADATA XPG SX950 oferujący 240 GB. W sam raz na moje potrzeby (kilka exclusive'ów, kilka retro tytułów z PS2). Po wsunięciu go w kieszeń pozostaje nam tylko przykręcić 4 śrubki i wsunąć kieszeń do konsoli, a na koniec przykręcić ostatnią, niebieską śrubkę. Jeśli wcześniej był tam dysk, to oczywiście najpierw odkręcamy główną (koloru niebieskiego) śrubkę na wierzchu, odkręcamy 4 mocujące dysk w kieszeni śrubki i go wyjmujemy. Dalej postępujemy tak samo, jak z nowym dyskiem.
Jak wymienić dysk w PlayStation 4?
Wymiana i montaż dysku w PlayStation 4 nie odbiega znacząco od tego, jak wygląda to w przypadku PlayStation 3. Największą różnicą jest oczywiście sposób dostępu do samej kieszeni z dyskiem. W dwóch pierwszych modelach PS4 niezbędne jest zdjęcie lewej, połyskującej części górnej pokrywy (na obrazku poniżej). Kieszeń z dyskiem wysuwana jest do przodu, ale nie zapomnijcie najpierw odkręcić zabezpieczającej śrubki.
Wersja PS4 Slim, czyli model z 2015 roku, posiada dedykowany na kieszeń slot, do którego dostęp uzyskamy zdejmując zaślepkę na lewym rogu z tyłu obudowy. Dalsze postępowanie jest takie samo jak w pozostałych przypadkach.
Wersja PS4 Pro posiada pojedynczą zaślepkę z tyłu urządzenia, zaraz obok portu internetowego. Po jej zdjęciu możemy odkręcić śrubkę i wysunąć dysk.
Jak pobrać system dla Playstation 3 oraz Playstation 4?
Po uruchomieniu konsoli system będzie potrzebował trochę czasu na przystosowanie dysku do pracy - formatowanie może potrwać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu. W moim przypadku na PS3 trwało to niewiele ponad kwadrans, jednak nie musiałem kopiować na niego wcześniej zachowanych danych.
W przypadku zupełnie nowego dysku wymagane jest oczywiście zainstalowanie oprogramowania na naszym pustym twadzielu lub SSD-ku. W tym celu przechodzimy na stronę PlayStation, zjeżdżamy na sam dół i pobieramy oprogramowanie na nasz komputer. Uwaga, nie pomylcie aktualizacji oprogramowania (na samej górze) z głównym oprogramowaniem, które znajdziecie w sekcji "Przeprowadź nową instalację oprogramowania systemowego".
Klikacie na "Pobierz teraz" i kopiujecie pobrane dane do folderu UPDATE wewnątrz katalogu PS4, który należy utworzyć na pendrive (minimum 2 GB i standard FAT32). Wielkość liter ma znaczenie, dlatego to musi być dokładnie PS4>UPDATE. Następnie uruchamiamy konsolę w trybie bezpieczeństwa - dłużej wciskamy włącznik, aż do drugiego piknięcia. Kontroler podłączamy z pomocą kabla i na ekranie głównym wybieramy opcję "Zainicjuj PS4". Voila, system jest instalowany na nowym dysku. Opcję przywrócenia wcześniej wykonanej danych
Ryciny: Sony.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu