Podcast Antyweb Po Godzinach

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Polsce. Google rozdało Złote Pinezki!

Konrad Kozłowski
Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Polsce. Google rozdało Złote Pinezki!
2

To druga edycja Złotych Pinezek organizowana przez Google, w której firma przyznaje wyróżnienia wartym odwiedzenia i doświadczenia lokalizacjom w Polsce. Znamy laureatów, ale jak wygląda to wszystko od kulis? Pytamy bezpośrednio w Google.

Pierwsza edycja Złotych Pinezek była dość wyjątkowa, ponieważ lista ta była przygotowywana i publikowana w okresie pandemicznym. Google planowało ruszyć w trasę i odwiedzić wszystkie polecane miejsca, by jeszcze lepiej opowiedzieć o nich użytkownikom Map Google, ale plany uległy zmianie. Zmodyfikowano także pomysł na tegoroczną wersję Złotych Pinezek i zawężono kategorie miejscówek - mówimy nie tyle o atrakcjach turystycznych, co o obiektach przyrody, jak rezerwaty, parki krajobrazowe czy narodowe. Ostatnie trzy lata spowodowały, że rosnąca liczba osób stara się być bliżej natury, a zanim ruszymy poza granice naszego kraju, warto będzie sprawdzić to, co mamy zaraz pod nosem.

Złote Pinezki 2022 to 15 lokalizacji, które wyłoniono na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google. Nie są to typowe najpopularniejsze czy najwyżej oceniane miejsca, choć ten drugi aspekt był bardzo ważny przy selekcji lokalizacji. O całym procesie wyboru miejsc, a także o zakulisowych decyzjach podejmowanych przez Google i współpracy z zespołami odpowiedzialnymi za prowadzenie miejsc opowiada nam Michał Długosz z Google. Miłego słuchania i polecamy listę zamieszczoną pod odcinkiem

Złote Pinezki 2022 - najciekawsze miejsca w Polsce wg. Google

Podcastu Antyweb Po Godzinach możecie posłuchać w:

Lista laureatów - Złote Pinezki 2022

PARKI NARODOWE

 • Karkonoski Park Narodowy
 • Ojcowski Park Narodowy
 • Pieniński Park Narodowy
 • Słowiński Park Narodowy
 • Bieszczadzki Park Narodowy

PARKI KRAJOBRAZOWE

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy
 • Kaszubski Park Krajobrazowy
 • Ślężański Park Krajobrazowy
 • Bolimowski Park Krajobrazowy

REZERWATY PRZYRODY

 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska
 • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto

PARKI NARODOWE:

 • Karkonoski Park Narodowy  (woj. dolnośląskie):  4,8 *****  (20 403)
  Na niemal 6 tysiącach hektarów rozciągają się zapierające dech w piersiach panoramy Karkonoszy, które każdego roku podziwia ponad 2 miliony turystów. Wielu z nich przyciąga Śnieżka, najwyższa góra Sudetów oraz piękne wodospady - Szklarski i Kamieńczyka. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu ponad 100 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe oraz 10 ścieżek edukacyjnych, które pomogą poznać historię i bogactwo tego parku. 
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,8 *****  (19 800)
  Położony blisko Krakowa słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Kaplica na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji. W parku znajduje się również Brama Krakowska, w której, jak głosi legenda, odległość dzieląca kolumny z roku na rok stale się zmniejsza. Ich całkowite zamknięcie ma ogłosić koniec świata. 
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,9 *****  (15 666)
  Turyści uwielbiają go za możliwość spływu tratwami dzikim Dunajcem, piękne panoramy i szlaki, które prowadzą na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się aż trzy zamki - w Nidzicy, Czorsztynie oraz Zamek Pieniny. 
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie): 4,8 *****  (12 766)
  Jego symbolem są ruchome wydmy, które przypominają pustynię - ten największy w Europie obszar wędrującego piasku ma około 500 ha powierzchni. W obrębie parku znajdują się również jeziora Łebsko i Gardno, a także lasy i torfowiska, które wspólnie z wydmami tworzą niezapomniane krajobrazy, tak chętnie odwiedzane przez turystów i miłośników fotografii. 
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie): 4,9 *****  (12 294)
  Niemal 80% obszaru parku zajmują lasy, jednak największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną są słynne bieszczadzkie połoniny porośnięte rzadkimi gatunkami roślin wysokogórskich. Użytkownicy Map Google doceniają szczególnie sieć szlaków turystycznych, która liczy sobie ponad 130 kilometrów. Jedną z ulubionych atrakcji parku jest również Bieszczadzka Kolejka Leśna - najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce. 

 

PARKI KRAJOBRAZOWE:

 

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie): 4,8 *****  (18 469)
  Przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego wiedzie najdłuższy szlak górski w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki. W całości ma on ponad 500 km długości i stanowi świetny pomysł na wypoczynek. Znajdują się tu zarówno wymagające szlaki dla doświadczonych turystów górskich, jak i łatwe ścieżki spacerowe, skąd można podziwiać malownicze potoki, skały i groty. To właśnie w okolicznych wzgórzach mieszczą się źródła Wisły.
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie): 4,7 *****  (9 769)
  Licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych szlaków do pieszych wędrówek czy biegania, a także wycieczek rowerowych. Szczególnie warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły przez Tyniec.
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie): 4,7 *****  (7 122)
  Jedno z ulubionych miejsc rowerzystów - wiele szlaków wiedzie tu wokół słynnych kaszubskich jezior, przez gęste lasy i szczyty pagórków oraz przez klimatyczne wsie i miasteczka. W parku znajduje się również kilka wyjątkowych punktów widokowych, wśród szczególnie polecanych przez użytkowników Map Google są Złota Góra i Jastrzębia Góra oraz punkt widokowy w Sobótce. 
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (6 649)
  To wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczym - można tu spotkać niemal 400 gatunków roślin, 100 gatunków ptaków oraz 40 gatunków ssaków. Do ciekawostek historycznych należą natomiast słynne rzeźby jak „Mnich”, „Grzyb”, „Niedźwiedź”, „Panna z rybą” oraz starożytne i średniowieczne kamieniołomy.

Teren parku obejmuje ponad 23 tysiące hektarów, a 70% terytorium to lasy - rozciągają się na granicy Skierniewic, wsi Bolimów, Żyrardowa i Łowicza. Puszcza Bolimowska skrywa różne rodzaje borów - sosnowe, grądy, brzozy, jesiony, klony, lipy i dęby, a przez sam jej środek wije się malownicza rzeka Rawka. Park ma wiele szlaków turystycznych, zarówno dla miłośników jazdy na rowerze (20-kilometrowa trasa prowadzi m.in. przez Rezerwat „Polana Siwica” i Nieborów), jak i pieszych wędrówek. 

REZERWATY PRZYRODY:

 

 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie): 4,8 *****  (11 236)
  Wąwóz ma długość około ośmiuset metrów i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin. Ściany skalne wąwozu o kształcie litery V są bardzo wysokie, miejscami mają ponad sto dwadzieścia metrów. Turyści chętnie wybierają tamtejszą trasę turystyczną, która prowadzi wzdłuż potoku Kamionka i pozwala podziwiać  kaskady wodne. 
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie): 4,7 *****  (8 894)
  Przez lata był tu kamieniołom, gdzie wydobywano wapienie. Dziś to ulubione miejsce spacerów Kielczan i znana atrakcja turystyczna. W wyrobisku znajduje się zadaszony amfiteatr na 5 tysięcy miejsc, w którym odbywają się między innymi koncerty Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Ten wyjątkowy rezerwat stanowi również największe skupisko jaskiń w całym województwie - jest ich tu aż 25. Kadzielnia to także charakterystyczne dla krajobrazu Kielc wzgórze.
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (7 179)
  Rzeka Wilczka spada tu z wysokości 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek z czasów Marianny Orańskiej, która wyjątkowo upodobała sobie to miejsce. To na jej zlecenie udostępniono odwiedzającym obszar do spacerów, a sama księżna mieszkała tuż obok w swoim dworku.
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie): 4,8 *****  (5 603)
  Jeden z pierwszych rezerwatów w Polsce obejmuje 120 hektarów ciągnący się wzdłuż Zatoki Gdańskiej. To tu można zobaczyć niepowtarzalny krajobraz z lasem bukowym na klifowym brzegu. Rezerwat jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, zamieszkiwany jest również przez mniejsze i większe ssaki - wśród nich dziki, które często można spotkać na plażach i skrajach rezerwatu.

Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie): 4,7 *****  (4 155)
To miejsce aktywnego wypoczynku dla całych rodzin, szczególnie lubiane przez najmłodszych turystów. Wiele wyjątkowych skał (np. o kształcie nosa czarownicy), ciekawe legendy o rycerzach czy pustelnikach, wodospad i labirynty skalne to tylko niektóre atrakcje, które czekają w rezerwacie.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

podcast