Telekomy

Zgoda UKE na dopłaty do roamingu wydana już 4 operatorom, jeden z nich je wprowadzi

Grzegorz Ułan
Zgoda UKE na dopłaty do roamingu wydana już 4 operatorom, jeden z nich je wprowadzi
10

Batalia wokół nowych zasad w roamingu zatacza szerokie koło, już czterech operatorów uzyskało zgodę na wprowadzenie dodatkowych opłat za połączenia wykonane w roamingu na terenie UE.

Jak informowaliśmy już Was wcześniej, kilku operatorów wystąpiło do UKE z prośbą o uzyskanie zgody na wprowadzenie dodatkowych opłat w roamingu, byli to:

  • Virgin Mobile Polska sp. z o.o.
  • Telefonia Dialog sp. z o.o.,
  • Internetia sp. z o.o.
  • Netia S.A.
  • ITI Neovision S.A.
  • Polkomtel sp. z o.o.
  • Premium Mobile S.A.
  • VikingCO Polnand sp. z o.o.
  • FM Mobile Group sp. z o.o.
  • P4 Sp. z o.o

Jak informuje dzisiejsza Rzeczpospolita, już czterech z nich takowe zgody uzyskała. Są to Virgin Mobile, nc+, Premium Mobile oraz Plus. Jeśli chodzi o Plus, poinformowali nas w zeszłym tygodniu w osobnym komunikacie, że mimo zgody UKE takich opłat nie zamierzają wprowadzić:

Nawiązując do medialnych doniesień, Plus zapewnia swoich klientów, że po wydaniu Decyzji UKE, nic się nie zmienia w zakresie opłat roamingowych. Klienci mogą nadal korzystać z roamingu na terenie Unii Europejskiej tych samych zasadach jak dotychczas.

Virgin Mobile przemyśli temat, jak poinformowała RP - Grażyna Piotrowska – Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska:

Zgadza się, otrzymaliśmy pozytywną decyzję w sprawie dopłat do roamingu w UE. Obecnie decyzja jest analizowana w zakresie w jakim będzie zastosowana w naszych ofertach. Z całą pewnością już dziś możemy powiedzieć, że planowane zmiany będą korzystne dla abonentów sieci Virgin Mobile. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Z całej czwórki jedynie Premium Mobile zdecydowało się skorzystać z tej zgody i od 1 listopada wprowadzą dodatkowe opłaty za rozmowy wychodzące - 8 groszy za minutę, SMS - 3 grosze oraz za 1 MB danych - 2 grosze.

Co najciekawsze z komunikatu, który otrzymała Rzeczpospolita od UKE to fakt, że według naszego regulatora zmiana cenników w roamingu w tym momencie skutkuje prawem do rozwiązania umowy przed czasem jej zakończenia. W przypadku Premium Mobile to bez znaczenia, mają umowy bezterminowe, ale w przypadku kilku pozostałych operatorów, którzy wystąpili o udzielenie zgody na dopłaty już takie znaczenie ma.

Martin Stysiak, rzecznik UKE:

W ocenie Prezesa UKE, zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez Prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi.

Photo: Maridav/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu