Telekomy

Orange najszybszy, Play najwolniejszy w 2017 roku. Dane na podstawie pomiarów użytkowników

Grzegorz Ułan
Orange najszybszy, Play najwolniejszy w 2017 roku. Dane na podstawie pomiarów użytkowników
54

Bazowanie na pojedynczych badaniach prędkości pobieranych i wysyłanych danych w zasięgu swojego operatora w danej lokalizacji, daje nam mgliste pojęcie o jakości połączenia. Podobnie sprawdzanie tego na mapkach zasięgu udostępnianych przez nasze telekomy, które często nie oddają do końca rzeczywistości.

Co innego jeśli robi to kilkanaście tysięcy osób w różnych lokalizacjach, wtedy można na tej podstawie wysnuć bardziej adekwatny obraz. Tym zajmuje się serwis RFBENCHMARK, wydawca aplikacji mobilnych na Androida i iOS, dzięki którym użytkownicy mogą sprawdzać zasięg i jakość usług swoich operatorów.

Wczoraj udostępnili dane dotyczące średnich prędkości wysyłania i pobierania oraz ping w poszczególnych miesiącach 2017 roku. Bazę pomiarów mają dość obszerną, na przykład wyniki za miesiąc wrzesień bazowały na 23 tysiącach pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji. Pod tym linkiem, znajdziecie pomiary wrześniowe.

Spójrzmy na dane od początku roku. W przypadku szybkości pobierania danych w zasięgu LTE, najwyższymi parametrami mógł się pochwalić Orange, tylko w jednym miesiącu w maju, szybszy od Orange był Plus. Natomiast największe osiągi Orange zanotował w czerwcu i lipcu - 31,37 Mbps, Plus na drugim miejscu z wynikiem 29,61 Mbps. T-Mobile największą prędkość odnotował maju i wrześniu 22,53 Mbps, a Play w marcu i w maju 21 Mbps.

W pomiarach prędkości wysyłanych danych największe osiągi odnotował Plus w czerwcu i lipcu - 16,80 Mbps, niezłe wyniki w tym roku miał też Orange, a najlepsze również w czerwcu i lipcu - 15,31 Mbps. Dla T-Mobile najlepszym miesiącem był marzec - 12,10 Mbps, a dla Play styczeń - 9,70 Mbps.

Pomiary pingu nie mają tu dłuższej historii, jest równo i stabilnie u wszystkich na poziomie 40 ms.

A jak wyglądały pomiary w zasięgu 3G? W przypadku prędkości pobierania znowu na czele Orange z Plusem. Orange najszybszy był w czerwcu i lipcu - 6,50 Mbps, a Plus w styczniu i lutym - 6,50 Mbps. T-Mobile najlepszy wynik miał we wrześniu - 6,06 Mbps, a Play w marcu - 4,30 Mbps.

Przy pomiarach prędkości wysyłania najmniejsze osiągi miał Play przez cały rok w okolicach 1 Mbps. Plus z Orange mieścili się zwykle w przedziale pomiędzy 1,50 a 2 Mbps, dwukrotnie podobne prędkości osiągnął T-Mobile we wrześniu i w maju.

Najniższy ping w 3G notował Orange i Plus, mocno podskoczył on w T-Mobile w ostatnich miesiącach, a w Play we wrześniu do poziomu aż 140 ms.

Pomiary te wyraźnie obrazują wprowadzone ograniczenie prędkości internetu w roamingu krajowym przez Play w czerwcu tego roku do 1,5 Mbps, to był pierwszy miesiąc kiedy w zasięgu 3G, prędkość spadła poniżej 3 Mbps i w kolejny systematycznie obniżała się do września, kiedy to osiągnęła poziomu nieco ponad 2 Mbps.

W zasięgu LTE wyraźnie przoduje Orange, choć i Plus dorównuje im tutaj, gdyby nie dwa ostatnie miesiące można by powiedzieć, że szliby łeb w łeb. T-Mobile z kolei wydaje się najstabilniejszą siecią jeśli chodzi o prędkość pobierania, w każdym miesiącu począwszy od marca osiągając zbliżone rezultaty. Play jeszcze tu odstaje od tej trójki, być może współpraca z Orange podbije im trochę statystyki od przyszłego roku.

Photo: Sashkin7/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu