Polska

PESEL zastrzeżemy dopiero w 2024. Znamy datę!

Grzegorz Ułan
PESEL zastrzeżemy dopiero w 2024. Znamy datę!
16

Niemal wszystkie ostatnie wiadomości płynące z odrodzonego Ministerstwa Cyfryzacji napawały optymizmem, zwłaszcza ich prace nad nową wersją aplikacją mObywatel 2.0, w której to jeszcze w tym roku miała się pojawić długo oczekiwana opcja blokady numeru PESEL. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji studzi te oczekiwania i zapowiada jej udostępnienie dopiero… za rok.

To zupełnie niezrozumiała decyzja i tak odległe przesunięcie w czasie zwłaszcza, że to nie jest chyba problem techniczny - widzieliśmy już wszak nawet zrzuty ekranu z mObywatel z tą funkcją zastrzeżenia numeru PESEL.


Niemniej, jak wynika z komunikatu, wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości, w ramach której to, ta jakże potrzebna funkcja w dobie wyłudzeń kredytów, pojawi się dopiero od czerwca 2024 roku.

W zasadzie, to skutki prawne zastrzeżenia numeru PESEL będą obowiązywać od tej daty, samego zastrzeżenia będzie można dokonać najpóźniej od początku 2024 roku - na kilka sposobów:

  • Elektronicznie – za pomocą aplikacji mObywatel lub na stronie internetowej gov.pl.
  • Osobiście w urzędzie gminy, oddziałach banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz placówkach pocztowych.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji:

Nie zgadzamy się na to, żeby nieświadoma osoba ponosiła konsekwencje działań oszustów. Przykładowo straciła nieruchomość, czy musiała spłacać kredyt, którego nie zaciągnęła. Dlatego już wkrótce każdy będzie mogła zastrzec swój PESEL, dzięki czemu zabezpieczy się przed nieuzasadnionymi roszczeniami wynikającymi z niektórych umów. To na instytucjach finansowych spoczywał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL. Pozwoli to potwierdzić, czy to rzeczywiście ona ubiega się przykładowo o kredyt, czy ktoś się pod nią podszywa.

Kto będzie zobowiązany do każdorazowego sprawdzania w bazie zastrzeżonych numerów PESEL? Ministerstwo podaje tu kilka instytucji:

  • Banki: przy zawieraniu umów o kredyt, pożyczkę, leasing, rachunek oszczędnościowy i oszczędnościowo-rozliczeniowy.
  • SKOKI: przy zawieraniu umów o kredyt lub pożyczkę.
  • Notariusze: przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości.
  • Dostawcy usług telekomunikacyjnych: przy wydawaniu kopii lub wtórnika karty SIM.

Tak więc, w interesie generalnie każdego posiadacza numeru PESEL będzie jego zastrzeżenie, co ustrzeże ich przed skutkami kradzieży tożsamości czy SIM swappingu. Szkoda tylko, że tak późno - dopiero od czerwca 2024 roku.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news