Telekomy

Play: W tym roku postawimy 1000 nowych nadajników. VoLTE jeszcze w pierwszym półroczu

Grzegorz Ułan
Play: W tym roku postawimy 1000 nowych nadajników. VoLTE jeszcze w pierwszym półroczu
32

Infrastruktura Play to temat, który rozgrzewa niejedną dyskusje w sieci i poza od dłuższego czasu, kiedy to pojawiły się ograniczenia prędkości transferu danych dla klientów Play w roamingu krajowym. Sytuację poprawiła trochę umowa z Orange, niemniej Play musi przyspieszyć prace nad rozbudową własnej infrastruktury i własnych nadajników, jeśli chce pozostać liderem wśród operatorów. Temat ten poruszony był dziś na konferencji prasowej, na której przybliżono dziennikarzom, jak tak naprawdę wygląda obecnie stan z własnymi nadajnikami i jak będzie wyglądał w najbliższej przyszłości.

Jak im idzie rozbudowa sieci? Tempo mają dobre, trzeba przyznać, a chcą je jeszcze zwiększyć. W zeszłym roku postawili 697 nowych nadajników oraz 1604 zmodernizowali, a plan na 2018 to aż 1000 nowych nadajników, by to osiągnąć na koniec 2018 roku tempo dodawania nowych w IV kwartale będzie wynosiło 5 nowych nadajników każdego dnia.

Wspomniano również, że aktualnie Play nie tylko rozbudowuje sieć własnych nadajników, ale i korzysta z infrastruktury konkurencji stawiając swoje nadajniki na ich masztach. Aktualnie Play korzysta z 594 stacji konkurencji, ale z drugiej strony udostępnia im również swoje w liczbie 290.

Ile obecnie Play ma własnych nadajników? Cała sieć własna Play liczy obecnie 5746 nadajników, z czego zdecydowana większość, bo 5650 obsługuje technologię LTE. W pozostałym zakresie i potrzebach swoich klientów zapewnić ma roaming krajowy u pozostałych operatorów, z którymi Play ma podpisaną umowę. Wiemy już, że głównie mają tu na myśli Orange, z którym podpisali aneks do umowy w zeszłym roku.

Play zaznaczył, że to dopiero początek 3 letniego procesu, którego celem jest objęcie kraju zasięgiem własnym podobnym do zasięgu konkurencji do końca 2020 roku, kiedy zasięg Play ma obejmować 99,5% populacji naszego kraju i ponad 98% powierzchni Polski.

Jørgen Bang-Jensen, CEO Play:

Dynamicznie rozszerzamy własną sieć, bo chcemy być przygotowani na coraz większe oczekiwania naszych klientów. W ciągu ostatnich kilku lat zużycie internetu na smartfonach wzrosło 40 razy i ciągle rośnie.

Właśnie dynamiczny wzrost zużycie internetu przyczynić się miał do przyspieszenia prac nad własną infrastrukturą Play. W przeciągu 3 lat zużycie transferu na jednego użytkownika smartfona wzrosło ponad trzykrotnie i w grudniu ubiegłego roku wynosiło już 5,5 GB.

Podobno komuś się udało ściągnąć 400 GB, zastanawiam się jakim sposobem skoro nawet w nielimitowanej taryfie zwalniają po 100 GB transfer danych.

Koniec prezentacji to obietnica udostępnienia swoim klientom VoLTE w pierwszym półroczu 2018 roku. Tym samym Play dołączy do T-Mobile i Orange, którzy włączyli już zarówno VoLTE jak i WiFi Calling. Play, jak wiemy do tej pory oferował tylko WiFi Calling.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu