Telekomy

Jednak tylko nieliczni zapłacą za roaming w Play

Paweł Winiarski
Jednak tylko nieliczni zapłacą za roaming w Play
23

Przez niedawną decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o dopłatach w roamingu, PLAY, która zezwoliła operatorowi na nałożenie opłat za korzystanie z usługi za granicą rozpętała się burza. Firma przerywa milczenie i wszystko wyjaśnia.

Kilka dni temu Kuba pisał o tym, że UKE udzieliło zgody sieci PLAY na wprowadzenie dopłat do połączeń realizowanych w roamingu. Mogłoby to oznaczać, że 0,06 zł zapłacimy za minutę połączenia, 0,03 zł za odebrane rozmowy, 0,01 za jedną wiadomość SMS oraz 0,012 zł za megabajt / MMS. Wyjaśnienia decyzji ani komentarza Play od razu nie dostaliśmy i w dużej mierze przez to wszyscy stwierdzili, że dodatkowe opłaty będą. Dziesiątki, jeśli nie setki komentarzy o tym, że kolejne osoby odejdą z Play i przejdą do konkurencji. Czy faktycznie to jedyne wyjście? Play przerwał milczenie i wyjaśnia.

Aktualni abonenci Play bez dodatkowych opłat za roaming

Osoby, które są w tej chwili abonentami usługi Play będą funkcjonować na obecnych zasadach roamingowych. To ważna informacja dla osób, które płacą miesięczne zobowiązanie i obawiały się zmian w trakcie trwania umowy.

Dopłacą nowi klienci

Niestety nie mogę napisać, że wszystko zostaje bez zmian. Jak czytamy w informacji prasowej Play:

W nowych ofertach klienci abonamentowi nadal będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu UE tak jak w kraju. Otrzymają także co miesiąc darmowy pakiet 1 GB. Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane. Zmiany będą obowiązywać od 26.01.2018 r.

Opłaty w takim wypadku będą wyglądać następująco:

• 6 gr za minutę połączenia wychodzącego,
• 3 gr za minutę połączenia przychodzącego,
• 1 gr za wysłany SMS lub MMS,
• 1,2327 gr za MB transmisji danych.

Celem lepszego zobrazowania poszczególnych sytuacji, Play zamieściło przykłady korzystania z roamingu w UE i ewentualne dodatkowe opłaty, które mogą się wtedy pojawić:

Przykład 1:

Marcin podpisał nową umowę z PLAY 1 lutego i wyjechał na ferie zimowe do Włoch. Podczas pobytu we Włoszech korzystał z darmowych rozmów, SMS-ów i 1 GB internetu. Kolejny raz wyjedzie z Polski w czerwcu, do Grecji. Nadal może korzystać z darmowych SMS-ów, rozmów i nowego 1 GB. Po wykorzystaniu 1 GB Marcin będzie używał internetu za 1,2327 grosza za 1 MB.

Przykład 2:

Tomek podpisał nową umowę z PLAY 1 lutego. Codziennie jeździ do pracy do Niemiec i korzysta z telefonu więcej w Niemczech niż w Polsce. Przez pierwsze 30 dni korzysta z darmowych rozmów, SMS-ów oraz 1 GB pakietu internetu, po którym transmisja danych rozliczana jest po stawce 1,2327 gr za MB. Po 30 dniach za minutę rozmowy wychodzącej zapłaci 6 groszy, 1 grosz za SMS-a, a za transmisję danych 1,2327 gr za MB.

Rozważaliśmy różne scenariusze, w tym podwyższenie cen za usługi krajowe. Uznaliśmy jednak, że w interesie większości klientów będzie zastosowanie mechanizmu dopłat, który obejmie jedynie wąską grupę klientów na rozsądnym, zaakceptowanym przez UKE poziomie.

– mówi Jørgen Bang-Jensen, CEO PLAY.

Dopłaty mają dotyczyć również klientów usług na kartę i zostaną wprowadzone 1 marca. Klienci oferty Formuła Unlimited na Kartę na 30 dni w promocji co miesiąc otrzymają darmowy pakiet roamingowy: 100 minut na rozmowy, 50 SMS-ów i 500 MB danych. Po wykorzystaniu pakietu obowiązywać będą dodatkowe opłaty jak wyżej..

Klienci pozostałych ofert na kartę, nowi Klienci mix oraz podpisujący aneks, będą korzystać z roamingu po stawkach jak dotychczas. Dodatkowo będą ich obowiązywać powyższe dopłaty. W przypadku ofert na kartę istnieje

Jak zapewne się domyślacie, Play chce w taki sposób zrekompensować sobie choć część kosztów poniesionych z korzystnym dla klientów roamingiem w UE.

Jestem bardzo ciekawy jak zareagują na to pozostali operatorzy.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu