Windows

Zaktualizowaliśmy Lumię 930 do Windows 10 Mobile. Oto nasze pierwsze wrażenia!

Jakub Szczęsny
Zaktualizowaliśmy Lumię 930 do Windows 10 Mobile. Oto nasze pierwsze wrażenia!
81

Po długich oczekiwaniach nadszedł czas na aktualizację do Windows 10 Mobile. Tuż po tym rozpoczęliśmy proces aktualizacji do nowej wersji systemu i już teraz dzielimy się z Wami naszymi pierwszymi wrażeniami. To oczywiście jeszcze za wcześnie, by absolutnie wyrokować na temat jakości oprogramowania - jednak już pierwsze chwile z Windows 10 Mobile na Lumii 930 utwierdziły nas w przekonaniu, że powinno być całkiem nieźle.

Jak wyglądał proces aktualizacji do Windows 10 Mobile?

Po zainstalowaniu UpdateAdvisora, zaakceptowaniu uaktualnienia przeszliśmy do pobierania aktualizacji, a następnie jej instalacji. Z pominięciem czasu na pobranie Windows 10 Mobile z serwerów Microsoftu trwało to około 50 minut. Najdłużej telefon przeprowadzał proces właściwego uaktualnienia (ekran z zębatkami), jednak obyło się bez jakichkolwiek komplikacji. Telefon tuż po zainstalowaniu Windows 10 Mobile był właściwie gotowy do użytku. Z telefonu nic nie zginęło, wszystko było na swoim miejscu. Po pobraniu nowej wersji oprogramowania pozwoliłem sobie na dokonanie kilku zmian personalizacyjnych, po czym przeszedłem do oględzin oficjalnej wersji systemu dla Lumii 930.

Jak działa Windows 10 Mobile na starszym sprzęcie?

Cóż, trzeba przyznać, że to bardzo dobrze, iż Microsoft zdecydował się na opóźnienie aktualizacji dla poprzednich Lumii. W porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia chociażby w programie Insider jest... naprawdę dobrze. Rzekłbym, że poziom komfortu korzystania z urządzenia jest taki sam, jak w Lumii 950 - a tam zmieniło się wiele od premiery, która już po chwili ujawniła sporo mankamentów Windows 10 Mobile. System pracuje naprawdę płynnie, nie zdarzyło mi się zauważyć jeszcze większych "zawieszek", czy błędów w działaniu oprogramowania. To stanowi swego rodzaju rozgrzeszenie Microsoftu za tak długi czas prac nad Windows 10 Mobile dla poprzednich sprzętów z Windows Phone.

Aplikacje przygotowane z myślą o Windows Phone 8.1 działają naprawdę nieźle i pod tym względem, podobnie jak i już na Lumii 950 nie ma z tym problemu. Całokształt działania systemu zadowala i raczej nie powinno być większych problemów w trakcie korzystania z urządzenia. Nie wiem natomiast jak telefon zachowuje się pod względem zarządzania energią - to zweryfikuję dopiero w ciągu kilku dni, kiedy będę mieć pełny ogląd na to, jak szybko spada wskaźnik naładowania urządzenia.

Na szerszy opis działania Windows 10 Mobile na starszej Lumii przyjdzie jeszcze czas. Kilka godzin po udostępnieniu aktualizacji w oficjalnym kanale dystrybucyjnym to stanowczo za wcześnie, by móc powiedzieć coś konkretniejszego na temat tego uaktualnienia. Jednak jak tylko będziemy w stanie powiedzieć Wam coś więcej, z pewnością znajdziecie odpowiedni tekst o tym na Antywebie. Pierwsze wrażenia jednak są całkiem obiecujące - spodziewałem się istotnych chrupnięć podczas pierwszych chwil z Windows 10 Mobile, a tymczasem... jestem naprawdę mile zaskoczony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu