Windows

A jednak! Nie wszystkie Lumie otrzymają Windows 10 Mobile!

Jakub Szczęsny
A jednak! Nie wszystkie Lumie otrzymają Windows 10 Mobile!
148

Mamy smutną wiadomość dla posiadaczy niektórych modelów telefonów Lumia. Okazuje się, że wcześniejsze zapewnienia Microsoftu na temat powszechności aktualizacji do Windows 10 Mobile dla urządzeń od generacji X20 zostały porzucone i część użytkowników nie otrzyma możliwości uaktualnienia do nowej wersji systemu. Dziś taką informację podano na stronach Microsoftu.

This list includes a limited set of Windows Phone 8.1 devices and does not include some devices that are currently running Windows 10 Mobile in the Windows 10 Mobile Insider program. As Windows 10 delivers significant new innovations, many older devices are not able to successfully upgrade without an impact on the customer experience. Our goal is to only offer the Windows 10 upgrade to devices that we are confident can continue to deliver a good customer experience.

Z powyższego cytatu wynika jasno - Windows 10 Mobile zapewne po zweryfikowaniu własnego stanowiska Microsoftu w tej sprawie zostanie oddany do użytku wraz ze stosownym wsparcie tylko określonym urządzeniom. Powód jest prosty - Microsoft nie dał rady odpowiednio zoptymalizować oprogramowania dla starszych Lumii, podniosły się wymagania sprzętowe, a także - m. in. Lumia 920 to już bardzo leciwy sprzęt i trudno wymagać od giganta bardzo długiego okresu wsparcia dla tych modeli. Owa sytuacja może dziwić, bowiem posiadacze niektórych wszystkich Lumii z Windows Phone 8.1 mogli testować kompilacje z kanału Windows Insider. Jednak jak wiadomo - na niektórych urządzeniach testowe wersje Windows 10 działały wręcz tragicznie. Celem Microsoftu, jak wynika z przytoczonego przeze mnie cytatu jest zapewnienie odpowiedniej jakości działania oprogramowania na urządzeniach z Windows 10 Mobile. To mogłoby się okazać nieosiągalne w przypadku starszych, mniej wydajnych sprzętów, które zwyczajnie nie są w stanie uciągnąć nowego systemu Microsoftu.

Posiadacze tych urządzeń mogą cały czas pracować na Windows 10 Mobile w wersji z kanału Insider, jednak wkrótce zostaną oni całkowicie odcięci od nowych kompilacji i pewne jest to, że nie będą oni mogli zainstalować tych z gałęzi Redstone. Ponadto, w razie "uceglenia" telefonu zostaną oni pozbawieni wsparcia i jak się domyślam, również roszczeń gwarancyjnych, jeżeli okaże się, że powodem było pozostanie na niewspieranej wersji oprogramowania.

Oznacza to zatem, że powoli kończy się cykl życia urządzeń z generacji X20, w tym genialnej Lumii 920, która przez wielu uważana jest za najlepszego flagowca z mobilnym Windows w historii. Ów fakt będzie napędzany również przez to, że niedługo aplikacje dla Windows Phone 8.1 mogą przestać być wspierane przez deweloperów na rzecz tych specjalnie przygotowanych dla Windows 10 Mobile (UWP). Wraz z tym, jak ruszył proces uaktualniania wskazanych na liście urządzeń, zapewne deweloperzy nie będą mieli skrupułów w takim działaniu i niedługo nie będzie sensu pozostania przy starszym sprzęcie.

Przypominamy, aktualizację otrzymają następujące telefony:

Reszta niestety będzie musiała obejść się smakiem. Cóż, to odrobinę smutne, że nie wszystkie sprzęty Lumia otrzymają aktualizację, ale można sobie to wytłumaczyć tym, iż Microsoft nie może sobie pozwolić na to, by z powodu słabej wydajności poprzedniej generacji sprzętów rozpoczęły się ogólne narzekania na Windows 10 Mobile, zwłaszcza, że urządzeń X20 na rynku jest cały czas naprawdę sporo. Taki stan rzeczy mógł zostać zakomunikowany już wcześniej, żeby nie było rozczarowań. Niestety, dowiadujemy się o tym teraz i nie dziwię się, że obecnie w Sieci wrze z tego powodu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu