Windows

Niebawem starsze urządzenia z mobilnym Windows dostaną "dziesiątkę". Co trzeba wiedzieć o uaktualnieniu?

Jakub Szczęsny
Niebawem starsze urządzenia z mobilnym Windows dostaną "dziesiątkę". Co trzeba wiedzieć o uaktualnieniu?
58

Mimo, iż jeszcze nic nie wiemy na temat dokładnej daty startu uaktualnienia zawierającego w sobie Windows 10 Mobile dla starszych urządzeń Lumia, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że odbędzie się to już niebawem. Czekaliśmy naprawdę sporo - początkowo mowa była o styczniu, następnie aktualizację przełożono na luty. I ten termin nie wypalił, mamy marzec, jednak w tym momencie możemy być nawet bardziej niż pewni, że do "wciśnięcia guzika" dzieli nas kilka dni.

Kto otrzyma aktualizację do Windows 10 Mobile?

Zasadniczo, każde urządzenie Lumia wydane z systemem Windows Phone 8.1 powinno prędzej, czy później otrzymać aktualizację do Windows 10 Mobile. Istotnym pytaniem jest jednak to, kiedy konkretne modele otrzymają uaktualnienie. Wstępna lista modeli telefonów Lumia, które jako pierwsze zostaną zaktualizowane do Windows 10 Mobile rzekomo obejmuje: 535, 640, 640 XL, 635, 735, 830, 930. (tak, są to informacje niepotwierdzone oficjalnymi kanałami, podejdźcie do nich z należytym dystansem.

Oczywiście, w najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają niebrandowane urządzenie. Jeżeli telefon kupiliście poza sklepem operatora sieci komórkowej (np. w markecie elektronicznym), to posiadacie tzw. "country variant", bez brandu i z reguły takie telefony otrzymują wcześniej jakiekolwiek aktualizacje. Operator musi mieć pewność, że sprzedane przez niego telefony będą dobrze działać w jego własnej sieci, dlatego też operatorzy są zobligowani do przetestowania nowych wersji oprogramowania przed tym, jak zostaną one wysłane do użytkowników.

Jak wygląda aktualizacja do Windows 10 Mobile?

Telefon powiadomi Cię o dostępności aktualizacji, a jeżeli nie - należy wyszukać "aktualizacje telefonu" w aplikacji Ustawienia. Dostępność pakietów na serwerach Microsoftu można sprawdzić ręcznie - jeżeli telefon nie ma ustawionego automatycznego wyszukiwania dostępnych uaktualnień.

Telefon pobierze aktualizacje tylko wtedy, gdy ma połączenie z siecią Wi-Fi, nie musicie się zatem martwić o to, że duża paczka danych okaże się zabójcza dla Waszego pakietu. Przed aktualizacją zadbajcie o to, by telefon był cały czas podłączony do ładowarki i naładowany do 100% - zresztą, telefony Lumia nie pozwalają na aktualizację poniżej 50% naładowania baterii, jednak należy dmuchać na zimne. Jakakolwiek przeszkoda podczas procesu aktualizacji może się skończyć permanentnym uszkodzeniem sprzętu, a tego byśmy raczej nie chcieli.

Proces aktualizacji powinien trwać około 30 minut nie licząc pobrania aktualizacji. Najpierw urządzenie przygotuje paczkę z uaktualnieniem, następnie uruchomi się w trybie instalowania nowego oprogramowania (zębatki na ekranie). Następnie zostaną przywrócone dane sprzed aktualizacji i... to właściwie wszystko. Nie ma żadnej konieczności, by użytkownik aktywnie uczestniczył w procesie.

Warto nadmienić, że choć warto robić kopie zapasowe danych przed każdą poważniejszą operacją. W tym przypadku ma to na celu jedynie zabezpieczenie nas przed bardzo mało prawdopodobną awarią. Aktualizacja nie spowoduje, że utracicie jakiekolwiek pliki, kontakty, wiadomości, dane aplikacji.

Czy warto?

Choć początki były naprawdę trudne, Windows 10 Mobile z aktualizacji na aktualizację dojrzewał i w obecnej formie można powiedzieć, że jest naprawdę dobrze. Nie warto sugerować się działaniem starszych Lumii na Windows 10 Mobile pochodzącym z programu Windows Insider. Te wersje systemu nie są zoptymalizowane pod konkretne urządzenia, a zatem zawsze będą działać one odrobinę gorzej od tych wydanych oficjalnymi kanałami. Windows 10 Mobile to nie tylko "ładniejsze kafelki", odświeżony design, ale również sporo nowych funkcji, a także obietnica zupełnie nowych aplikacji uniwersalnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu