Polska

Kolejna sieć sklepów omija zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce przyspieszenia zmiany ustawy

Grzegorz Ułan
Kolejna sieć sklepów omija zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce przyspieszenia zmiany ustawy
113

Sądy w Polsce opowiadają się za franczyzobiorcami, którzy otwierają swoje sklepy Żabka w niedziele wolne od handlu. Pozwala im na to status placówki pocztowej, które jako prowadzące działalność usługową, a nie handlową mogą być w tych dniach czynne.

Dwie sprawy założone przez PIP w sądzie zostały rozpatrzone po myśli prowadzących sklepy Żabka, trzy sprawy zostały odrzucone bez rozpatrzenia, a kolejne kilkadziesiąt czeka na decyzję. Jednak już teraz widać, że wiele tym nie da się wskórać, sklepy Żabka działają zgodnie z prawem.

Solidarność więc, autorzy pomysłu, lobbują nad przyspieszeniem prac nad nowelizacją ustawy, która miałaby wyeliminować takie obchodzenie przepisów:

Niekorzystne wyroki sądów traktujemy jako podważanie zasadności potraktowania przez ustawodawcę placówki pocztowej jako podmiotu prowadzącego przede wszystkim działalność usługową, a nie sprzedażową. W przypadku, gdy nie dojdzie do natychmiastowych zmian w zapisach ustawy ograniczającej handel w niedziele istnieje obawa, że cała ustawa za sprawą interpretacji przedsiębiorców traktujących prowadzone przez nich placówki handlowe jako pocztowe straci swój podmiotowy i przedmiotowy zakres funkcjonowania.

Solidarność chce, aby przepis w ustawie odnoszący się do placówek pocztowych zmienił swoją treść na: „w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138), w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych”.

Minister Elżbieta Rafalska zgodziła się już na przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy, nowe przepisy miałyby obowiązywać jeszcze w tym roku. Trudno się temu dziwić, bo dochodzi już do takich sytuacji, że inne sklepy zaczęły dostrzegać w tym swoją szansę na ominięcie zakazu. A to może doprowadzić do absurdalnych sytuacji ośmieszających tę ustawę, no i polski rząd.

Jak donosi branżowy portal Wiadomości Handlowe, sieć sklepów monopolowych Al.Capone podpisała umowę z InPostem, dzięki czemu, podobnie jak sklepy Żabka mogą być czynne również w niedziele objęte zakazem handlu.

Sławomir Skowron, prezes zarządu Al. Capone:

Na mocy umowy z InPostem możemy legalnie otwierać sklepy we wszystkie niedziele. W naszej branży rezygnacja handlu w niedziele byłaby bardzo dotkliwa. Weekend to czas, kiedy jest najwięcej okazji do spożycia napojów alkoholowych. Mówimy tu m.in. o grillach czy spotkaniach towarzyskich, na które w tygodniu nie ma czasu.

Wprawdzie zaznacza jednocześnie, że pomysł otwarcia Punktu Obsługi Paczek w ich sklepach pojawił się już wcześniej, przed wejściem w życie ustawy. Niemniej dalsze takie działania podobnych sieci doprowadzą do tego, że może i będziemy dysponować największą siecią punktów nadawania i odbioru przesyłek pocztowych czy kurierskich na całym świecie, ale z drugiej strony dobitnie pokazuje to ułomność ustawodawstwa w naszym kraju, co nie świadczy o nas dobrze, również w oczach innych krajów.

Photo: Syda_Productions/Depositphotos
Źródło: Dziennik.pl/WiadomosciHandlowe.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot