Polska

71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy

Grzegorz Ułan
71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy
Reklama

Pojawił się dziś kolejny raport z badania zleconego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców agencji Maison, która zbadała nastroje Polaków związane z wprowadzaniem zakazu handlu w wybrane niedziele.

To była już druga fala badania, pierwsza przeprowadzona w listopadzie 2018 roku, druga w grudniu, dzięki czemu będzie można zobaczyć jak to się zmieniało wraz ze zbliżaniem się 2019 roku, od kiedy to zakaz ten nie obejmuje już tylko jednej, ostatniej niedzieli w miesiącu.

Reklama

prof. Dominika Maison:

Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników badań z listopada i obecnie wynosi 28%. Aż 71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy. Odsetek zupełnych przeciwników ograniczania handlu w niedzielę w fali grudniowej jest identyczny jak w pomiarze listopadowym – 39% Polaków nie akceptuje tej zmiany w żadnej postaci. Zagregowane dane z obydwu fal pokazują, że ustawa ma więcej przeciwników wśród mieszkańców małych oraz największych miast.

Na początek sprawdźmy przekrój demograficzny badanej próby. W obu falach najwięcej badanych pochodziło z województwa mazowieckiego i śląskiego z wykształceniem średnim bądź wyższym. Co ciekawe sporą grupę stanowiły osoby powyżej 55 lat, ale też i z przedziału 25-34 lat i 45-54 lata. Większość to kobiety z dziećmi, mieszkający na wsi lub w średnich i dużych miastach.

Teraz chyba najważniejszy slajd tego badania, który pokazuje, jak Polacy postrzegają zakaz handlu w niedzielę, wraz z jego zaostrzaniem. Wyraźnie widać, że zeszłoroczne obostrzenia, czyli dwie handlowe niedziele. byłyby doskonałym kompromisem.

Obowiązujące przepisy jeszcze w 2018 roku były w obydwu falach niekorzystne dla 42/43% Polaków, ale już obowiązującym w tym roku przepisom - tylko jedna handlowa niedziela w miesiącu, przeciwnych jest już 47,46% Polaków, a całkowitemu zniesieniu handlu w niedzielę od 2020 roku sprzeciwia się już 54,53% Polaków. O wiele bardziej wzrasta jednak odsetek osób, które zdecydowanie są przeciwne tym rozwiązaniom. Zdecydowanie przeciwko przepisom z 2018 roku było 22% Polaków, z 2019 33%, a już zdecydowanie przeciwko całkowitemu zakazowi w 2020 roku jest 39% Polaków, czyli dwa razy więcej niż przeciwko częściowemu, obowiązującemu jeszcze w tamtym roku.

Kto jest przeciwnikiem zakazu handlu w niedziele? Okazuje się, że najwięcej przeciwników jest wśród mieszkańców małych miast oraz tych największych, z wyższym wykształceniem i będącymi zwolennikami SLD i PO. Co najistotniejsze, są to przeważnie osoby aktualnie pracujące w handlu.

A kogo mamy po drugiej stronie barykady? Najwięcej zwolenników obecnych rozwiązań i tych, które nas jeszcze czekają jest wśród mieszkańców wsi, gdzie nie uświadczymy dużych sklepów, a więc i wpływ ustawy na ich życie jest znikomy. Sporo zwolenników ustawy jest też wśród elektoratu PiS.

Reklama

To, że ktoś jest za lub przeciw zakazowi handlu w niedziele, to jedna strona medalu, ale zerknijmy jeszcze na to, jakie tak naprawdę problemy sprawia Polakom ten zakaz. Otóż największe trudności przysparza nam brak czasu w tygodniu, niedziela była najwygodniejsza do zrobienia większych zakupów. 1/4 z nich zmuszona jest robić w niedziele objęte zakazem zakupy w innych miejscach, w których ich zazwyczaj nie robi, a nieco mniej traktowało niedzielny wypad do galerii handlowej jako połączenie zakupów i rozrywki. Polacy narzekają też na większy ruch, korki i w ogóle brak orientacji w systemie kiedy przypada wolna czy pracująca niedziela.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:

Reklama

Myślę, że liczba przeciwników zakazu handlu będzie rosła. Miesiące zimowe nie są tak przyjazne do spędzania czasu poza domem jak letnie. Będziemy apelowali do rządu o zniesienie zakazu i wprowadzenia w Kodeksie Pracy dwóch wolnych niedziel dla pracowników wszystkich branż, nie tylko handlu. Obecne rozwiązanie ma charakter dyskryminacyjny. Ponadto dorzynany jest polski handel – który nie jest w stanie poradzić sobie z agresywnymi promocjami cenowymi dyskontów.

Przypomnijmy, że w Polsce zaczyna robić się przyjazne środowisko ku temu, by zastosować tu kompromis i wrócić do modelu, w którym dwie niedziele były pracujące. Byłoby to jakieś rozwiązanie godzące obie strony barykady.

--
Głównym celem badania było poznanie postaw i opinii Polaków wobec ograniczenia handlu w niedziele. Wielkość próby badawczej: Fala 1: N=1042/Fala 2: N=1048. Ogólnopolska, reprezentatywna próba losowo-kwotowa (reprezentatywność ze względu na: płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania) dorosłych Polaków. Badanie CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu badawczym Ariadna Fala 1: listopad 2018/Fala 2: grudzień 2018.

Źródło: ZPP.
Photo: Syda_Productions/Depositphotos

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama