Polska

E-dowód w Polsce już za kilka tygodni. Ministerstwa prowadzą testy w urzędach

PK
Piotr Kurek
8

Prace nad e-dowodami powoli dobiegają końca. Już za kilka tygodni trafią one do pierwszych osób ubiegających się o wydanie nowego dowodu osobistego.

O dowodach osobistych z warstwą elektroniczną słyszeliśmy już wielokrotnie. W pewnym momencie myślano nawet o całkowitym porzuceniu tego pomysłu, jednak w zeszłym roku prace nad wprowadzeniem e-dowodów znacznie przyspieszyły i oficjalnie mają trafić do pierwszych Polaków już na początku marca tego roku.

Zobacz też: Ufff… 150 mln zł uratowane – nowe e-dowody od marca 2019 roku

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadziło w miniony weekend w ełckim Urzędzie Miasta testy w związane z procedurami przyjmowania wniosków o wydanie e-dowodów, nadawaniem przez interesantów kodu PIN dla wydawanego dokumentu, jego zawieszenie, a także inne procesy związane z używaniem nowego dowodu zawierającego warstwę elektroniczną.

Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany.

— mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Jednocześnie potwierdzono, że wszystkie przeprowadzone testy zakończyły się pomyślnie, a w kolejnych tygodniach zostaną rozszerzone na kilkadziesiąt urzędów w całej Polsce.

Zobacz też: MSWiA pokazało wzór nowych e-dowodów

Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. - Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu.

— podsumowuje Marek Zagórski.

Pod koniec miesiąca, Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników wraz ze specjalnym pakietem informacyjno-szkoleniowy. Na platformie jest również dostępne forum, na którym przedstawiciele gim wymieniają się doświadczeniami i mogą zadawać pytania z Centralnego Ośrodka Informacji dotyczące działania e-dowodów.

Pierwsze wnioski o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca tego roku. Warto jednak pamiętać, że nie ma konieczności wymiany obecnie posiadanych dokumentów. Dowody z warstwą elektroniczną będą zastępować dotychczasowe dowody stopniowo (koniec ich ważności lub ich utrata).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: