Polska

Zajrzyj w mózg myszy i uratuj człowieka. Polskie mikroskopy w akcji!

Marcin M. Drews
Zajrzyj w mózg myszy i uratuj człowieka. Polskie mikroskopy w akcji!
4

Trójwymiarowe odwzorowanie wewnętrznej budowy komórek nerwowych i mikroskopowe obserwacje mózgu w żywych organizmach - to nie biological science fiction, a rzeczywistość w Polskiej Akademii Nauk. Supernowoczesny zestaw przyrządów do mikroskopii świetlnej i elektronowej zaczyna właśnie pracę w Centru...

Trójwymiarowe odwzorowanie wewnętrznej budowy komórek nerwowych i mikroskopowe obserwacje mózgu w żywych organizmach - to nie biological science fiction, a rzeczywistość w Polskiej Akademii Nauk. Supernowoczesny zestaw przyrządów do mikroskopii świetlnej i elektronowej zaczyna właśnie pracę w Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Aparatura ta ma pomóc naukowcom lepiej poznać budowę, funkcje i możliwości ludzkiego mózgu.

Rozwojem technik obrazowania mikroskopowego zajmuje się Pracownia Obrazowania Struktury i Funkcji Tkanek, uruchomiona właśnie w Centrum Neurobiologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

W ramach jednego laboratorium udało się nam połączyć wiele technik mikroskopowych, od tych bazujących na analizie praktycznie wszystkich parametrów światła widzialnego po techniki wykorzystujące do obrazowania wiązkę elektronów. Spodziewamy się dzięki temu otrzymywać znacznie pełniejsze obrazy fizjologii komórek i tkanek oraz dokładniejsze obrazy ich struktury. W szczególności będziemy mogli na poziomie mikroskopowym zbierać informacje o tym, co się dzieje w żywej tkance nerwowej (dr Tytus Bernaś, kierownik Pracowni).

Niezwykle ważną częścią pracowni jest mikroskop do szybkiego obrazowania grubych fragmentów żywej tkanki nerwowej. Dzięki technologii tej można obserwować zmiany zachodzące w mózgach myszy i szczurów - niemalże w czasie rzeczywistym!

Obserwacje pomogą w badaniach nad plastycznością mózgu, która odgrywa istotną rolę w procesach umysłowych związanych m.in. z uczeniem się, pamięcią, starzeniem poznawczym, chorobami Alzheimera i Parkinsona i odzyskiwaniem sprawności po udarze mózgu.

Dr Tytus Bernaś podkreśla, iż w najbliższym czasie zakończona zostanie budowa mikroskopu superrozdzielczego, konstruowanego we współpracy z grupą prof. Macieja Wojtkowskiego z Instytutu .

Przyrząd (...) będzie wykorzystywał samą próbkę, zazwyczaj utrudniającą obrazowanie mikroskopowe, jako dodatkowy element optyczny. W efekcie naukowcy spodziewają się otrzymać lepszą rozdzielczość od tej, na którą pozwala optyka mikroskopu. Do analizy obrazu zostaną użyte własne algorytmy, opracowane przez dr. Błażeja Ruszczyckiego z Instytutu Nenckiego.

Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, utworzony w 1918 roku, jest największym nieuniwersyteckim ośrodkiem badań biologicznych w Polsce. Do priorytetowych dziedzin podejmowanych w Instytucie należą: neurobiologia, neurofizjologia, biologia i biochemia komórkowa oraz biologia molekularna.

Placówka dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą i zmodernizowaną zwierzętarnią, pozwalającą na hodowlę zwierząt laboratoryjnych, także transgenicznych, według najwyższych standardów. Poziom prac eksperymentalnych, publikacje i silne związki z nauką światową plasują Instytut wśród wiodących placówek biologicznych Europy.

Na zdjęciu dr Tytus Bernaś z Pracowni Obrazowania Struktury i Funkcji Tkanek. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

naukamikroskop