Campus Warsaw został oficjalnie otwarty. Na 1600 metrach kwadratowych startupowcy od poniedziałku będą mogli rozwijać swoje pomysły, otrzymywać wsparc...
Campus Warsaw został oficjalnie otwarty. Na 1600 metrach kwadratowych startupowcy od poniedziałku będą mogli rozwijać swoje pomysły, otrzymywać wsparcie od pracowników, mentorów oraz partnerów Google'a, a także budować relacje z innymi firmami oraz inwestorami. Pracownicy firmy oprowadzili nas po placówce, pokazując na co mogą liczyć osoby, które skorzystają z tej okazji.
Campus Warsaw został ulokowany na terenie Centrum Praskiego Koneser przy ulicy Ząbkowskiej w Warszawie. Do dyspozycji oddano 1600 metrów kwadratowych przestrzeni podzielonej na trzy piętra. Tuż po wejściu trafiamy do Campus Cafe, która jest prowadzona przez warszawską kawiarnię Emesen. Miejsce to ma być sercem całej placówki. To w nim będą odbywały się spotkania między inwestorami, partnerami i startupami. Tutaj prawdopodobnie też będą zapadały najważniejsze dla młodych przedsiębiorców decyzje.
Na parterze ulokowano również pokój szkoleniowy, gdzie organizowane mają być warsztaty i spotkania z mentorami. Codziennie mają być tutaj organizowane spotkania z autorytetami z różnych dziedzin. W ramach wsparcia pracownicy Google'a będą spotykali się ze startupowcami i pomagali im w rozwoju firm. Polski oddział Google liczy setki osób specjalizujących się w różnych zagadnieniach. Jednego dnia zatem będzie można tutaj spotkać specjalistów z zakresu prawa internetowego, a innego marketingowców, speców od UX lub osoby zgłębiające tajniki monetyzacji. Na przykład podczas jednego z najbliższych spotkań w Campusie pojawi się szef YouTube'a na Centralną Europę. Nieopodal sali szkoleniowej znajduje się również strefa Innovation Nest. Krakowski fundusz jest partnerem Google Campus i będzie aktywnie uczestniczył w jego rozwoju, pomagając w zdobywaniu funduszy oraz monetyzacji produktów. Największym pomieszczeniem na parterze jest sala konferencyjna, którą Campus ma udostępniać wszystkim chętnym do organizacji ciekawych eventów i wydarzeń.
Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń co-workingowa, za którą odpowiada kolejny partner Google'a - TechHub. Każdy chętny będzie mógł tutaj wykupić miejsce do pracy. Dostępne będą pakiety Flex oraz Resident. W ramach pierwszego nie mamy przypisanego na stałe biurka i możemy pracować w Campusie przez maksymalnie 20 godzin tygodniowo w godzinach 9:00 - 18:00. Drugi daje własne biurko i niemal nieograniczoną swobodę 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Ceny zaczynają się od 2 tys. złotych rocznie. Na tym piętrze znajdziemy również pokój pracowników Campusu oraz specjalne pokoje służące do spotkań, dyskusji i nie tylko. Mają one bardzo lokalne nazwy: Luksusowa, Dębowa, Siwucha, Bycza itp.
Drugie piętro to dalsza część przestrzeni co-workingowej (jest ona zauważalnie większa od tej na pierwszym piętrze) oraz kolejne pokoje spotkań o "swojskich" nazwach. Warto dodać, że TechHub nie będzie tutaj udostępniał jedynie miejsca do pracy. Ideą Campusu ma być integrowanie startupowców i budowanie wzajemnie inspirującej się oraz wspierającej społeczności. Wymiana pomysłów oraz współpraca mają leżeć u podstaw rozwoju działających tutaj firm.
Trzeba zaznaczyć, że o ile za przestrzeń co-workingową musimy zapłacić to przynależność do społeczności Campusu jest całkowicie bezpłatna. Rejestrując się na campus.co/warsaw dołączymy do grupy uczestników mających dostęp do campusowej kawiarni, możliwość udziału w wydarzeniach organizowane dla społeczności oraz wstęp do sieci campusów na całym świecie. Aktualnie społeczność liczy już ponad 1,5 tys. osób, co jest świetnym wynikiem, biorąc pod uwagę fakt, że Campus Warsaw dopiero rusza.
Zapisy do programów edukacyjnych będą się odbywały przez stronę www Campusu, o czym społeczność będzie regularnie informowana. W najbliższych tygodniach organizowane mają być sesje mentoringowe, a więc kameralne spotkania przedsiębiorców ze specjalistami, a także sesje z inwestorami i Demo Nights, w trakcie których startupy będą prezentować swoje pomysły. Deweloperzy będą mogli zapisać się do programu dającego dostęp do technologii, wydarzeń, zasobów online, wiedzy oraz społeczności – krótko mówiąc, wszystkiego, co jest potrzebne do uruchomienia i wyskalowania własnej aplikacji. Planowane są też Women’s Breakfast at Campus, czyli comiesięczne spotkania dla kobiet zajmujących się technologią, podczas których można się podzielić doświadczeniami i poznać inne członkinie społeczności. Listę wszystkich programów znajdziecie na oficjalnej stronie Campusu.
Campus Warsaw ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków wspierających innowacje w kraju. Biorąc pod uwagę, że na świecie istnieją zaledwie cztery inne placówki tego typu, jest to niesamowita szansa dla polskich startupów oraz wszystkich, którzy marzą o stworzeniu czegoś innowacyjnego lub po prostu poszerzeniu horyzontów i zdobyciu nowych doświadczeń. To również miejsce, do którego prawdopodobnie będą kierować się startupowcy z Czech, Węgier, Słowacji i innych sąsiedzkich krajów. Nie ukrywam, że jestem pod dużym wrażeniem placówki (czego zdjęcia mogą nie odzwierciedlać w pełni) i wierzę, że z czasem może tutaj powstać coś naprawdę wielkiego.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu