Technologie ubieralne to nie tylko zegarki, opaski, guziki - w dobie coraz swobodniejszej interakcji z właściwie każdym rodzajem urządzeń należy szuka...
Technologie ubieralne to nie tylko zegarki, opaski, guziki - w dobie coraz swobodniejszej interakcji z właściwie każdym rodzajem urządzeń należy szukać nowych dróg i rozwiązań ku ulepszeniu naszego życia oraz możliwości komunikowania się z elektroniką, która codziennie nas otacza. Intel stawia na naturalność, a dzięki Intel RealSense nasze urządzenia mogą zostać wyposażone w "zmysły" - podobne do tych, które posiadamy my, ludzie. To zaś jest gwarant swobodnej komunikacji między nami, a wszelkiej maści urządzeniami.
Intel RealSense to zestaw technologii, wśród których na pierwszy plan wysuwa się miniaturowy moduł łączący funkcje czujnika głębi 3D oraz kamery 2D. W kontekście tego urządzenia wcale nie są najważniejsze funkcje same w sobie, lecz jego rozmiary - te natomiast pokonują trudne do przekroczenia bariery, które wcześniej przeszkadzały w ekspansji podobnych technologii do elektroniki użytkowej.
Wiele osób wskazuje, że rozwiązanie takie jest już dobrze zadomowione na rynku i jest to Kinect. Nie do końca. Kinect został stworzony do identyfikacji ruchów osoby będącej w dużej odległości od ekranu i rozpoznaje obiekty o dużych rozmiarach - generalnie szkielet człowieka). Z kolei RealSense działa z bliskiej odległości jest niezwykle dokładny, rozpoznaje ruch na poziomie opuszków palców czy mięśni twarzy. To sprawia, że daje inne możliwości niż roziwązanie Microsoftu.
Jeśli sądzicie że RealSense to pieśń przyszłości to mylicie się. Rozwiązania to trafia już do komputerów All in One oraz laptopów rozpoczynając tym samym nową erę interakcji między człowiekiem, a maszyną.
Do sklepów trafiły już modele: Acer Aspire V Nitro , Asus N551JQ oraz gamingowy GL771JM, komputer All-in-One Lenovo Lenovo B50 oraz nowy model 2w1 Lenovo ThinkPad Yoga 15. Warto też wspomnieć o niesamowitym komputerze HP Sprout, wyposażonym w specjalną podstawę umożliwiającą skanowanie obiektów w 3D.
Aby wykorzystać możliwości jakie daje RealSense 3D Intel zawiązał współpracę z innymi firmami technologicznymi - Microsoftem, 3D Systems, DreamWorks, AutoDesk, Metaio, Scholastic oraz Tencent. Te przygotowały lub przygotowują aplikacje, które wykorzystają nowatorską kamerę. Np. Skype i Lync Microsoftu, pozwalają na zmianę tła za rozmówcą na dowolne, bez konieczności stosowania zielonego ekranu i specjalnego oprogramowania. Teraz wystarczy wgrać zdjęcie plaży i będąc w biurze “nadawać” z wakacyjnej lokalizacji. Za nami może pojawić się także prezentacja, transmisja telewizyjna lub film - co tylko chcemy.
Od strony technicznej kamera 3D Intel RealSense łączy w sobie tak naprawdę dwa urządzenia - moduł trójwymiarowego pomiaru głębi oraz ten do dwuwymiarowego rejestrowania obrazu. Dzięki temu postrzeganie głębi przez RealSense odbywa się podobnie, jak w przypadku ludzkiego oka. Celem Intela jest to, by teraz to maszyny uczyły się nas i one mogły nas zrozumieć. Urządzenie jest w stanie wychwycić choćby minimalny ruch palca lub mięśni twarzy - jest w stanie zatem rozpoznać także emocje osoby, która znajduje się przed kamerą. Ponadto, w kontekście tej technologii, RealSense może także skanować przedmioty w trójwymiarze.
Intel RealSense pomaga także autonomicznym dronom - dotąd w większości mówiliśmy o takich latających urządzeniach, które są sterowane przez człowieka. Technologia analizowania obrazu od Intela pozwala na to, by drony same odnajdowały drogę i mogły analizować informacje z otoczenia. Brian Krzanich pokazał, jak RealSense działa w przypadku rozpoznawania twarzy. Podchodząc do drzwi, RealSense analizuje obraz i gdy rozpozna zapamiętany profil użytkownika, otworzy drzwi. Nieco inaczej wyglądało to, jak zaimplementowano RealSense w dronach. Dzięki tej technologii mogły one rozpoznać stojące przed nimi przeszkody, a nawet poczekać na to, aż dzielące je oraz cel podróży drzwi otworzą się.
Drony wspomagane przez Intela mogą zatem w ogromnym stopniu przyczynić się do ulepszenia komunikacji w firmach - przystosowane na przykład do przekazywania dokumentów będą w stanie samodzielnie odnaleźć drogę do danego pokoju w biurowcu i dostarczyć "przesyłkę". Drony także mogą funkcjonować w szpitalach, doglądając stan chorych lub podając im nawet leki. Ich zastosowanie dzięki technologiom Intela jest właściwie nieograniczone - dzięki ludzkiej pomysłowości.
RealSense przy okazji skanowania 3D otwiera także nowe drogi w zakresie druku w trójwymiarze. Dyrektor 3D Systems, Avi Reichental podczas CES zaprezentował zainteresowanym efekty współpracy w kwestii skanowania oraz drukowania w trzech wymiarach. 3DS udostępni także aplikacje do skanowania, edytowania oraz drukowania obiektów trójwymiarowych wspomaganych przez kamerę 3D Real Sense od Intela. Pozwoli to studentom oraz osobom zainteresowanym ową technologią na łatwe oraz co najważniejsze - tanie tworzenie obiektów trójwymiarowych. Nie bez znaczenia jest udostępnienie SDK pakietu Intel RealSense także programistom.
Ale to nie wszystko - technologie Intela świetnie komponują się także z... pracami w domu. Jeśli kojarzycie skądinąd świetne urządzenia iRobot - autonomiczne odkurzacze, to zapewne wiecie, jak wielkim udogodnieniem jest pozbycie się konieczności żmudnego sprzątania w mieszkaniu. Intel zademonstrował podczas CES iRobot-a AVA 500 wyposażonego w technologię RealSense. Dzięki niej - w tym przypadku - robot biurowyjeszcze lepiej radził sobie z efektywnym wykonywaniem swoich zadań - skanował pomieszczenie, planował swoją trasę i zręcznie omijał przeszkody. Żaden tekst nie odda tego lepiej, niż film pochodzący z prezentacji w Las Vegas:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu