Mobile

Koniec wyginających się telefonów - dzięki temu stopowi!

Jakub Szczęsny
Koniec wyginających się telefonów - dzięki temu stopowi!
54

Pamiętacie jeszcze aferę Bendgate? iPhone w tej sprawie nieco "umoczył" - problem polegał na tym, iż urządzenia ze stajni Tima Cooka w pewnych warunkach wyginały się w dość łatwy sposób. Wielokrotnie zarzucano mnie, nam i innym mediom, że sprawę nadto rozdmuchujemy. Okazało się, że "tryb banana" w t...

Pamiętacie jeszcze aferę Bendgate? iPhone w tej sprawie nieco "umoczył" - problem polegał na tym, iż urządzenia ze stajni Tima Cooka w pewnych warunkach wyginały się w dość łatwy sposób. Wielokrotnie zarzucano mnie, nam i innym mediom, że sprawę nadto rozdmuchujemy. Okazało się, że "tryb banana" w telefonach od Apple nie był wymysłem kilku osób, lecz po prostu problemem, który wynikał z samej konstrukcji iUrządzenia. Nie był to jednak odosobniony przypadek, a niektórzy producenci poszli jeszcze dalej w czynieniu swoich sprzętów cieńszymi - a przez to mnie odpornymi na zginanie.

Dzięki stopieniu aluminium z kilkoma metalami, badacze z Uniwersytetu Pohang stworzyli nowy stop, który nie dość, że jest naprawdę lekki i cienki, to w dodatku możliwa jest jego tania produkcja. Nie muszę Wam mówić, że stwarza to naprawdę ciekawe perspektywy dla twórców urządzeń mobilnych - ale nie tylko. Z tej technologii śmiało mogą skorzystać inne rynki.

Zmieszano ze sobą stal, mangan oraz nikiel oraz lekkie aluminium - otrzymano stop, który charakteryzuje się trwałością tytanu, jednak w produkcji jest dużo, dużo tańszy. To zaś oznacza, że owe rozwiązanie może bardzo dobrze przyjąć się na rynkach.

A kto z tego może skorzystać? Lista może być długa - lekkie elementy są pożądane także w motoryzacji, lotnictwie - właściwie wszędzie, gdzie potrzebne są rzeczy maksymalnie odporne przy zachowaniu niskiej wagi.

Badacze z Korei stworzyli zatem bardzo atrakcyjny stop, który może posłużyć do budowania w oparciu o niego lekkich, lecz wytrzymałych obudów urządzeń mobilnych. W tym wypadku może się udać także zlikwidować zjawisko wyginających się smartfonów, szczególnie tych zbyt cienkich. Pionierem w tej dziedzinie może być... Samsung - Korea jest przecież ojczyzną tego giganta, a i niewykluczone, iż wcześniej dotował on już wspominany uniwersytet w kontekście przeprowadzonych badań. Można zatem oczekiwać, iż w przyszłych urządzeniach od Samsunga będziemy mogli zobaczyć, jak sprawuje się technologia wynaleziona w Korei. Wypada tylko pogratulować.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KoreaSamsungBendgate