Google

YouTube wkracza w nowy wymiar, czyli filmy 360 stopni

Grzegorz Ułan
YouTube wkracza w nowy wymiar, czyli filmy 360 stopni
19

Bez wątpienia YouTube to jeden z najprężniej rozwijających się projektów od Google, no i jeden z najbardziej popularnych. Wystarczy spojrzeć na nasz megapanel, gdzie YT ma w Polsce już 16 mln użytkowników, gdzie dla porównania sama wyszukiwarka Google 20 mln. Lubimy więc oglądać filmy, lubimy je też...

Bez wątpienia YouTube to jeden z najprężniej rozwijających się projektów od Google, no i jeden z najbardziej popularnych. Wystarczy spojrzeć na nasz megapanel, gdzie YT ma w Polsce już 16 mln użytkowników, gdzie dla porównania sama wyszukiwarka Google 20 mln. Lubimy więc oglądać filmy, lubimy je też kręcić i udostępniać.

Osoby udostępniające takie filmy na YouTube prześcigają się w pomysłach jakby tu przyciągnąć do siebie jak najszerszą widownie. Jedni eksperymentują z formatami inni ze sposobem nagrywania, a jeszcze inni z techniką nagrywania. Technika, a co za tym idzie same kamery są coraz nowocześniejsze, umożliwiają nagrywanie filmów w różnych ujęciach z różnej perspektywy, przydałoby się więc, aby i ta najpopularniejsza platforma z filmami umożliwiała ich prezentację w takiej formie.

Stało się to właśnie dziś i YouTube udostępniło funkcję 360 stopni wideo. Każdy film nagrany tą techniką będzie miał widoczny przycisk w górnym lewym rogu, którym będziemy mogli sterować wyświetlanym filmem, rozejrzeć się w około jak i wybierać różne ujęcia. Podobnie trochę do funkcji Street View w Google Mapach.

Google jednocześnie udostępniło listę kamer, które już teraz umożliwiają nagrywanie filmów 360 stopni i są kompatybilne z nową funkcją na YT, a są to: Bublcam,Giroptic’s 360cam, IC Real Tech’s Allie, Kodak’s SP360 i RICOH THETA. Oczywiście nagrywanie i udostępnianie na YT w tym formacie wymaga bliższego zapoznania się z nim. Więcej informacji o samym formacie znajdziecie tutaj, a tutaj o jego poprawnej publikacji w sieci.

Tymczasem zapraszam do obejrzenia serii kilku filmików demonstracyjnych z nową funkcją, która obecnie działa jedynie w desktopowej przeglądarce Chrome, jak i na Androidzie. Opcja dla iPhone i iPadów będzie dostępna w najbliższym czasie.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLbsGxdAPhjv_tgCNWGaGvSnlIMZNkmnrM

Link do całej playlisty.
Źródło.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu