Google

Znasz Google Code? Nie? To nic - gigant właśnie zamyka tę usługę

Jakub Szczęsny
Znasz Google Code? Nie? To nic - gigant właśnie zamyka tę usługę
Reklama

Po turbulencjach wokół Google+, przyszedł czas na zamknięcie innej usługi. Google Code przestanie działać 25 stycznia 2016 roku. To daje programistom ...

Po turbulencjach wokół Google+, przyszedł czas na zamknięcie innej usługi. Google Code przestanie działać 25 stycznia 2016 roku. To daje programistom 10 miesięcy na wyciągnięcie stamtąd swoich danych i przeniesienie ich gdzieś indziej, zanim znikną one na zawsze. Dlaczego Google podejmuje tak radykalne kroki? Cóż, chodzi właśnie o popularność.

Reklama

Google Code wystartował w 2006 roku i nic nie wskazywało na to, że usługa zostanie skazana na zapomnienie. Wtedy też nie było zbyt wiele opcji do współdzielenia kodu Open Source - mało było miejsc, gdzie można było taki kod przechowywać, udostępniać, czy w ograniczonym zakresie wspólnie na nim pracować. Od wystartowania usługi Google, GitHub stał się bardzo popularny, za nim kroczył także BitBucket - deweloperzy zaczęli masowo przenosić się do dużo bardziej funkcjonalnej usługi i Google Code zaczął świecić pustkami.


Także i Google niemal za bezcen oddał ten rynek - nie zrobiono właściwie nic, by odwrócić ten stan rzeczy, gigant właściwie nie zareagował na odskakujących konkurentów dla tej usługi. Jako, że nie ma sensu już utrzymywać tej platformy dla deweloperów, Google zablokował możliwość tworzenia nowych projektów, a wraz z wspomnianą wyżej datą - wszystkie dotychczasowe dane użytkowników zostaną usunięte, a usługa odejdzie w niepamięć.

Nic strasznego się nie dzieje - Google w dalszym ciągu jest przecież liderem. Z drugiej strony, Google Code mógł być świetną alternatywą dla konkurencyjnych rozwiązań. Za Google stoi niemała społeczność, dziwię się, że nie zostało to dobrze wykorzystane. Ale pamiętajmy także, że od 2006 roku gigant miał nieco inne priorytety - rozrost ekosystemu usług i produktów, Android... to wszystko pochłania czas i pieniądze. Wyższy priorytet nadano temu, co w dalszej perspektywie czasu może przynieść ogromne zyski. Czy Google się pomylił? :)

Grafika: 1, 2

Źródło: Android Police

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama