Google

youtube ma antypirackie narzędzie

Grzegorz Marczak
youtube ma antypirackie narzędzie
3

Youtube (Google) poinformowało o wprowadzeniu narzędzia do identyfikowania treści łamiących prawo autorskie (wprowadzenie tego narzędzia było już dawno zapowiadane przez autorów Youtube). Nowy system antypiracki będzie działał w momencie wgrywania filmu na youtube, i porównywał wgrywany materiał...

Youtube (Google) poinformowało o wprowadzeniu narzędzia do identyfikowania treści łamiących prawo autorskie (wprowadzenie tego narzędzia było już dawno zapowiadane przez autorów Youtube). Nowy system antypiracki będzie działał w momencie wgrywania filmu na youtube, i porównywał wgrywany materiał z tym co dostanie od wytwórni jako materiały chronione prawem autorskim.

Wygląda więc na to iż aby system ochronił prawa autorskie jakiegoś materiału to wcześniej właściciel tych praw musi dostarczyć do youtube film wraz z informacją czy dany materiał ma być blokowany, czy tez może ma być przy nim emitowana reklama itp.

Zasada działania system do kontroli filmów jest teoretycznie bardzo prosta - program będzie sprawdzał czy dostarczone przez twórców treści lub ich fragmenty pojawiają się gdzieś w youtube (system będzie potrafił porównać i znaleźć podobieństwo w materiałach video). W przypadku nowo wgrywanych filmów, system pozwoli wgrać materiał a następnie porówna go z treściami dostarczonymi od wytwórni. Jeśli film nie przejdzie testów to w przeciągu paru minut od chwili wgrania go na youtube zostanie usunięty.

Technologia uruchomiona na Youtube została stworzona przez Google i jak podają przedstawiciele firmy jest to pierwszy system "image-recognition technology" wprowadzony na tak dużą skalę. Podobno wytwórnie takie jak Time Warner, Disney czy CBS testując system były zadowolone z rezultatów.

Skuteczność nowego systemu chroniącego prawa autorskie będziemy mogli zapewne wkrótce sprawdzić - co jednak z wytwórniami, które nie dostarczą google materiałów jakie chciał by aby system chronił, czy będą one nadal dostępne?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu