Moje przemyślenia

YouTube dla iPada już dostępny - jest nieźle pomimo kilku niedociągnięć

KK
Konrad Kozłowski
2

Po aktualizacji systemu iOS to najnowszej wersji oznaczonej numerem 6, użytkownicy iUrządzeń musieli pożegnać się z (nie)lubianą aplikacją YouTube obecną od początków systemu. Niestety posiadacze iPadów musieli obejść się smakiem, gdy Google udostępniło własną aplikację tylko dla iPhone'ów i iPodów...

Po aktualizacji systemu iOS to najnowszej wersji oznaczonej numerem 6, użytkownicy iUrządzeń musieli pożegnać się z (nie)lubianą aplikacją YouTube obecną od początków systemu. Niestety posiadacze iPadów musieli obejść się smakiem, gdy Google udostępniło własną aplikację tylko dla iPhone'ów i iPodów touch. Dziś oczekiwanie dobiegło końca.

Sama firma Apple promowuje iPada jako idealne urządzenie do oglądania filmów na YouTube, lecz to zmieniło się gdy w systemie iOS zabrakło aplikacji na to pozwalającej. Większość użytkowników nie wiedziało nawet, że istnieją alternatywy w postaci np. aplikacji Jasmine, która jest wręcz rewelacyjna i najczęściej korzystali z przeglądarki internetowej odwiedzając mobilną wersję witryny.

Zaprezentowana dziś aplikacja może i powinna zmienić ten stan rzeczy - znajdziemy w niej zbliżony do "mniejszej" wersji aplikacji design, lecz w pełni wykorzystujący możliwości większego ekranu. Dzięki temu do dyspozycji mamy widok wielokolumnowy znany z tradycyjnej witryny, połączony z kilkoma rozwiązaniami które znaliśmy do tej pory.

Standardowo więc po lewej stronie znajdziemy nasze menu nawigacyjne, skąd możemy dostać się do ustawień (dość ograniczonych) a także przełączać się pomiędzy subskrybowanymi kanałami. Aktywność śledzonych profili wyświetlana jest po prawej stronie i na całe szczęście możliwe jest wybranie opcji pokazywania jedynie przesłanych filmów, zamiast wszystkich aktywności typu polubienie czy skomentowanie filmiku. Po naciśnięciu na nazwę naszego konta lista poniżej zostanie rozwinięta, a my zyskamy możliwość przejścia do historii oglądanych filmów, playlist czy przesłanych przez nas filmów.

W widoku oglądania filmiku po lewej stronie znajdują się polecane dla nas inne nagrania. Osobiście bardzo ubolewam nad przeniesieniem listy komentarzy pod film właśnie z lewego panelu. Przez to ich przeglądanie w orientacji poziomej jest po prostu niewygodne. Oglądane filmy możemy ocenić pozytywie lub negatywnie za pomocą ikonek kciuków oraz podzielić się filmem ze znajomymi za pomocą Twittera, Facebooka czy wiadomości e-mail.

Jednak największym rozczarowaniem jest dla mnie brak możliwości manualnego wybrania jakości oglądanego filmu. Doceniam opcję automatycznego dostosowania jakości materiału, ale w większości przypadków wolałbym zaczekać chwilę dłużej na zbuforowanie filmu po wybraniu jakości HD, niż oglądać popularną "pikselozę", ponieważ zdaniem aplikacji prędkość łącza nie jest wystarczająco duża.

Aplikacja YouTube nareszcie zawitała na iPada, ale czy zdoła wyprzeć konkurencję? Dla osób które do tej pory korzystały z innych programów, np. wspomnianego Jasmine, nie będzie ona niczym nadzwyczajnym. Jeżeli jednak nie przywiązujecie uwagi do powyższych niedopracowanych detali, to z całą pewnością oficjalna aplikacja będzie dla Was w sam raz.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubeMobileiPad