Mobile

Yandex.Kit alternatywą dla aplikacji Google. Czy odwilż nadejdzie ze wschodu?

Tomasz Popielarczyk
Yandex.Kit alternatywą dla aplikacji Google. Czy odwilż nadejdzie ze wschodu?
8

Mobilne zakusy rosyjskiej firmy Yandex nie są żadną nowością. Nasi wschodni sąsiedzi sukcesywnie budują swoją potęgę, dzielnie stawiając czoła globalnym gigantom. Czy Rosjanie stworzą skuteczną alternatywę dla Google'a i rozszerzą swój zasięg na zachód? Najwyraźniej ma w tym im pomóc Yandex.Kit - za...

Mobilne zakusy rosyjskiej firmy Yandex nie są żadną nowością. Nasi wschodni sąsiedzi sukcesywnie budują swoją potęgę, dzielnie stawiając czoła globalnym gigantom. Czy Rosjanie stworzą skuteczną alternatywę dla Google'a i rozszerzą swój zasięg na zachód? Najwyraźniej ma w tym im pomóc Yandex.Kit - zastępujący Google Apps pakiet programów dla producentów smartfonów.

Nazywany rosyjskim Google Yandex wydaje się podążać tymi samymi ścieżkami co kalifornijski gigant. Kiedy firma z Mountain View wykorzystuje Androida dl promowania własnych usług, jak poczta Gmail, przeglądarka Chrome czy chmura Google Drive, Yandex proponuje producentom alternatywne rozwiązanie o nazwie Yandex.Kit, które uwolni smartfony i tablety od amerykańskich usług.

Pakiet składa się łącznie z kilku programów. Yanddex.Shell to sympatycznie wyglądający launcher z efektami 3D oraz masą wartościowych widżetów przedstawiających informacje o pogodzie, newsy, urodziny znajomych itd. Yandex.Maps jest alternatywą dla Map Google, ale skupioną na razie tylko na Rosji, Turcji i Ukrainie. Yandex.Search raczej przedstawiać nie trzeba, prawda? Natomiast Yandex.Store to sklep dający dostęp do 100 tys. aplikacji.

Nie jest to pakiet godny Google'a, gdzie znajdziemy jeszcze m.in. klienta poczty czy usługę przechowywania plików w chmurze. Nie można jednak zapominać, że Yandex również ma w swoim portfolio te programy. Rosyjska firma rozwija przecież również swoją przeglądarkę internetową, usługę e-commerce, a nawet translatora. Wszystkie te usługi (i wiele więcej) już teraz są dostępne w Google Play, a zapewne będą także mocno promowane w Yandex.Store.

Yandex.Kit jest darmowy dla producentów. Zainteresowanie pakietem potwierdziły już m.in. firmy Huawei i Explay, któe wprowadzą na rosyjski rynek słuchawki wyposażone w pakiet. Rosyjski gigant chce w ten sposób zwiększyć zainteresowanie producentów swoimi usługami. Co ciekawe, plan ten zakłada nie tylko urządzenia przeznaczone na rynek rosyjski. Pytanie, czy kogokolwiek skusi dostęp do sklepu z 100 tys. aplikacji w porównaniu z oferującym ponad milion pozycji Google Play. Niemniej jest to jakiś krok uderzający w hegemonię Google i myślę, że, biorąc pod uwagę popularność Yandeksa na wschodzie, sprawdzi się w niektórych regionach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu