Xiaomi

Xiaomi bez pardonu wchodzi na rynek TV, co zaoferuje nam w przyszłości?

Kamil Pieczonka
Xiaomi bez pardonu wchodzi na rynek TV, co zaoferuje nam w przyszłości?
8

Telewizory Xiaomi TV zadebiutowały w Polsce ledwie nieco ponad tydzień temu. Na początek trafiły do nas jednak modele z niższej półki cenowej, ale chiński producent ma znacznie bardziej rozbudowaną ofertę. Czy zobaczymy je również w Polsce i kiedy może to nastąpić?

Xiaomi TV, czyli "nie tylko smartfony"

Nie muszę was chyba przekonywać, że Xiaomi to nie tylko smartfony. W ofercie chińskiego producenta jest znacznie więcej produktów, nie tylko stricte związanych z elektroniką konsumencką. Nawet w Polsce w ofercie oficjalnego dystrybutora znajdziecie np. oczyszczacze powietrza, oświetlenie, odkurzacze, elektryczne hulajnogi, kamery czy nawet wagi łazienkowe. Teraz do oferty trafiły też telewizory, są to modele z serii Xiaomi Mi TV 4S i 4A. Pierwszy z nich już nawet zrecenzowaliśmy.

Zobacz też: recenzja Xiaomi Mi TV 4S 55

Trzy modele, które trafiły do Polski w rozmiarach od 32 do 55 cali to tylko mała część całej oferty chińskiego producenta. W Chinach można bez problemu kupić również większe modele z matrycami o przekątnej 65 i 75 cali. Do tego są też wersje oznaczone symbolem Pro, które zapewniają jeszcze lepszą jakość wykonania, węższe ramki oraz wydajniejsze podzespoły. Co jednak najważniejsze, nadal charakteryzują się całkiem przystępną ceną i jeśli pojawiłyby się w Polsce, to miałyby szansę zdobyć sporą popularność.

Największa zaleta tych telewizorów to system Android TV bazujący na wersji 9.0 (Pie), który zapewnia nie tylko płynne działanie całego telewizora, ale również wsparcie dla wbudowanego Chromecasta, który ułatwia przesyłanie obrazu ze smartfona na ekran telewizora. Wyraźnie widać, że Xiaomi sporo czerpało z doświadczenia zdobytego podczas projektowania swoich przystawek Mi Box TV. W Chinach telewizory Xiaomi obsługują ich własnego asystenta, który pozwala na sterowanie wszystkim urządzeniami smart home. W Polsce musimy zadowolić się asystentem Google, który wspomaga użytkownika np. przy wyszukiwania filmów na YouTube.

Xiaomi TV - liczba telewizorów rośnie zaskakująco szybko

Xiaomi Mi TV 4A i 4S to jednak tańsze modele, dostępne w rozmiarach do 55 cali. Dopiero w czerwcu w Europie ma pojawić się model Mi TV 4S 65 wyposażony w matrycę o przekątnej 65 cali. Będzie to bliźniaczy model w stosunku do obecnie oferowanych, więc zapewni między innymi Android TV, wbudowanego Chromecasta czy obsługę Bluetooth oraz dwuzakresowego WiFi. Jego cena będzie prawdopodobnie oscylować wokół 2500 PLN. Jednak jeszcze pod koniec zeszłego roku, chińska firma zaprezentowała całą nową gamę telewizorów Mi TV 5 i Mi TV 5 Pro. Te modele będą dostępne w rozmiarach 55, 65 i 75 cali, a swoim wyglądem utwierdzają mnie w przekonaniu, że Xiaomi zamierza zaatakować wyższy segment zdominowany przez LG i Samsunga.

Zarówno Xiaomi Mi TV 5 jak i wersja Pro wyglądają niemal identycznie, a uwagę zwracają bardzo cienkie ramki, które mają po trzech stronach niespełna 2 mm. Również grubość telewizora w jego górnej części przypomina bardziej smartfona niż telewizor, w modelach o przekątnej 55 i 65 cali jest to zaledwie 6 mm, a w wersji 75 cali niespełna centymetr. Cała tylna obudowa telewizora wykonana jest z jednego kawałka aluminium i nawet na zdjęciach wygląda bardzo schludnie, znacznie lepiej niż w modelu Mi TV 4S, który testowaliśmy, gdzie obudowa jest plastikowa.

To jednak nie wszystko, seria Mi TV 5 dostanie matryce QLED, podobne jak te stosowane w telewizorach Samsunga, czyli wykorzystujące tzw. kwantowe kropki, które dają jeszcze lepszą jakość obrazu. Seria standardowa będzie miała nieco gorszy wyświetlacz o mniejszej jasności i pokryciu 85% przestrzeni barwowej NTSC, podczas gdy w wersji Pro pojawi się matryca zgodna z HDR10+ oraz pokrywająca 108% przestrzeni NTSC. Różnica dotyczy również specyfikacji technicznej, w obu modelach będzie obecny procesor Amlogic T972 taktowany zegarem 1.9 GHz i posiadający 4 rdzenie, ale w wersji standardowej ma mieć 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci na dane, podczas gdy w Mi TV 5 Pro znajdziemy 4 GB RAM i 64 GB pamięci na dane. Nie zabraknie też wsparcia dla standardu Dolby Audio, możliwości bezstratnego przesyłania dźwięku w standardzie DTS-HD oraz wbudowanych głośników niskotonowych, które mają zapewnić lepsze wrażenia dźwiękowe.

Jak kupić Xiaomi TV w Polsce?

Telewizory Xiaomi TV można w tej chwili kupić między innymi na stronach oficjalnego dystrybutora mi-home.pl, gdzie trwa przedsprzedaż. Wkrótce powinny jednak trafić też do całej sieci dystrybucji i pojawić się w ofercie wszystkich ważniejszych marketów elektronicznych. Czy i kiedy w Polsce pojawią się nowe modele telewizorów Xiaomi TV? Trudno w tej chwili powiedzieć, w tej chwili potwierdzony w Europie jest tylko model Mi TV 4S 65 cali, na serię Mi TV 5 możemy poczekać nieco dłużej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu