Android

Xiaomi rusza z betą nakładki MIUI opartej na Androidzie Q

Piotr Kurek
Xiaomi rusza z betą nakładki MIUI opartej na Androidzie Q
5

Zbliżająca się premiera pełnej wersji Androida Q oznacza, że już wkrótce pojawiają się autorskie nakładki przygotowywane przez producentów smartfonów. Jedną z nich jest MIUI, nad którym pracuje Xiaomi.

Xiaomi informuje o starcie zamkniętej bety nakładki MIUI opartej na Androidzie Q, który swoją pełną premierę otrzyma najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu. Chiński producent wybrał zaledwie 400 użytkowników swoich sprzętów — w szczególności posiadaczy smartfona Mi 9, którzy wezmą udział w testach. Nie przeszkodziło to redaktorom serwisu XDA Developers w pozyskaniu plików instalacyjnych, które wyciekły do sieci. Dzięki ich uprzejmości możecie już teraz zobaczyć, jak wygląda wczesna wersja nakładki, która w najbliższym czasie pojawi się na urządzeniach Xiaomi.

Zobacz też: Nowy Android to po prostu Android 10.

Zobacz też: Warto mieć OLED w Xiaomi. MIUI z praktycznym dodatkiem

Xiaomi Mi9 działający na Androidzie Q to w chwili obecnej to znane już MIUI 10. W najbliższej przyszłości system ten powinien zostać zaktualizowany do zapowiedzianego kilka miesięcy MIUI w wersji 11, który oferować ma między innymi nowe ikony, czy jeszcze wydajniejszy tryb oszczędności baterii. W tej odsłonie dostępne są te same rozwiązania, z których korzystają dotychczasowi użytkownicy, choć, jak donosi XDA, zabrakło tu niektórych funkcji. Nie ma np. gestów w powietrzu (3D Air Gestures), czy szuflady aplikacji pojawiającej się po przesunięciu palcem w górę od dolnej krawędzi ekranu. W tej wersji beta nie ma też domyślnych aplikacji Google, a większość narzędzi to przeznaczone na rynek rozwiązania od Xiaomi, jak choćby Mi AI, który jest asystentem głosowym w języku mandaryńskim. Pojawia się za to autorski odpowiednik Cyfrowej równowagi (Digital Wellbeing) — rozwiązania, które ma monitorować nasz czas spędzony ze smartfonem.

Zobacz też: MIUI – krótka historia jednej z najlepszych nakładek na Androida

Na udostępnionym przez XDA wideo, które możecie zobaczyć powyżej, pokazano też jak wygląda launcher na ekranie startowym. A tu można dostrzec kilka zmian. To miedzy innymi przeniesienie paska wyszukiwania na dolną część ekranu, czy dwa nowe okna — jedno aktywowane po przesunięciu palcem w prawo i drugie pojawiające się po przesunięciu go w górę.

Nakładka MIUI oparta na Androidzie Q na pierwszych zrzutach

MIUI oparte o Androida Q wprowadza wiele rozwiązań, które pojawiają się w systemie Google. Tryb ciemny i możliwość dostosowania interfejsu do swoich potrzeb (kształt ikon, kolorystyka, akcenty, czy zmiana wyglądu tekstu) to tylko niektóre z nich. Nie mogło też zabraknąć bardziej restrykcyjnych uprawnień związanych z dostępem do naszej lokalizacji, czy grupowania powiadomień.

Kiedy nowa wersja MIUI trafi do większego grona odbiorców? Zapewne poczekamy na nią kilka miesięcy. Najpierw musimy doczekać się pełnej wersji Androida Q, która powinna zadebiutować już w sierpniu.

Źródło: XDA Developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu