Android

Genialna funkcja w Androidzie już wkrótce. Godny rywal AirDropa

24

Google szykuje debiut nowej funkcji, która zastąpi leciwe już Android Beam. Fast Share ma stać się prawdziwym konkurentem dla apple'owego AirDrop.

Fast Share - kiedy oficjalnie?

Google i Apple wzajemnie uczą się od siebie i moim zdaniem to całkiem udanie wychodzi w praktyce. Użytkownicy Androida mogli pozazdrościć tym korzystającym z iOS kilku rzeczy, na przykład szybkiego udostępniania plików. Pod tym względem iOS wydaje się być bardziej dopracowany, podczas gdy rywal bardzo szybko zaczął teraz odrabiać swoją pracę domową.

Teraz Google szykuje wreszcie następcę dla Android Beam. To narzędzie do udostępniania plików zadebiutowało wraz z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich, zatem mówimy tu o wersji systemu z 2011 roku. Nie da się ukryć, że przez ten czas sporo rzeczy się zmieniło. Nowa funkcja nosi nazwę Fast Share. Opiera się ona już bardziej na Bluetoothie i WiFi Direct zamiast NFC, który wtedy jeszcze nie był aż tak rozpowszechniony i dopiero później zaczęto go wykorzystywać do płatności zbliżeniowych. To również świetny dowód na to, jak rynek mobilny stosunkowo szybko się zmienia.

Przeczytaj również: Jakie są wersje Androida?

Co ciekawe, można już samemu wypróbować Fast Share, aktywując go z użyciem ADB, a całą instrukcję przygotował Mishaal Rahman z xda-developers, która jest dostępna tutaj. Warto jednak dodać, że na razie funkcja ta nie działa i można jedynie pobawić się z przesyłaniem fikcyjnych plików. Niewątpliwie jednak prezentuje się naprawdę obiecująco. Wśród kompatybilnych urządzeń pewne wydają się wszystkie smartfony lub tablety z Androidem, smartwatche, Chromebooki, a do tego możemy liczyć również na iPhone'y czy iPady. Kolejny krok to komputery z Windowsem albo MacOS, ale pewnie na to będziemy musieli dłużej poczekać.

Praktyczne nowości

Teraz największą zagadką pozostaje to, kiedy Google aktywuje tą nowość. Według wszystkich wiadomości, Fast Share jest testowana na Androidzie 9 Pie. Wykorzystuje ona Bluetootha i WiFi Direct, więc będzie mogła być szeroko wspierana. Być może dopiero kolejne wersje Usług Google Play wdrożą tą funkcję. Moim zdaniem Fast Share będzie szczególnie współpracował z aplikacją Pliki od Google, która ma stać się centrum zarządzania i udostępniania. Moim zdaniem ostatnie nowości i programy od firmy z Mountain View prezentują się naprawdę obiecująco i świetnie rokują na przyszłość.

Myślę, że teraz Google będzie coraz bardziej dbało o spójność Androida i łatwość udostępniania plików na innych urządzeniach. Mam nadzieję, że zadbają o znacznie lepszą kompatybilność ze sprzętem z Windowsem, aby móc bezproblemowo kontynuować tam pracę na co już teraz pozwalają aplikację Microsoftu. W końcu muszą przygotować bezpośrednią odpowiedź na duet iPhone - Macbook.

źródło: Neowin

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu