AntyTeka

Wyższy rozwój technologiczny oglądaliśmy w Star Wars czy w Star Trek?

Maciej Sikorski
Wyższy rozwój technologiczny oglądaliśmy w Star Wars czy w Star Trek?
35

Star Wars czy Star Trek? Star Trek czy Star Wars? Dla przeciętnego zjadacza chleba, takiego jak ja, dyskusja wokół tego tematu nie istnieje - pewnie zna obie serie, kojarzy bohaterów, przynajmniej tych pierwszoplanowych, ale nie zastanawia się nad tym, które uniwersum jest lepsze. I co to właściwie...

Star Wars czy Star Trek? Star Trek czy Star Wars? Dla przeciętnego zjadacza chleba, takiego jak ja, dyskusja wokół tego tematu nie istnieje - pewnie zna obie serie, kojarzy bohaterów, przynajmniej tych pierwszoplanowych, ale nie zastanawia się nad tym, które uniwersum jest lepsze. I co to właściwie znaczy "lepsze", na jakiej płaszczyźnie można to porównać? Spróbujmy na niwie technologicznej.

Wpis z serii AntyTeka, więc odeślę Was w inne miejsce: do tekstu, w którym Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, który świat jest technologicznie bardziej rozwinięty. Porównuje różne zagadnienia: komunikację, transport, medycynę, wytwarzanie energii, wojsko, robotykę - zestawienie ma być kompleksowe. Za każdą małą bitwę przyznawane są punkty, to one mają wyłonić zwycięzce i odpowiedzieć na pytanie "kto rządzi w kosmosie".

Przyznam szczerze, że nigdy nie zastanawiałem się nad tym, która seria jest lepsza, ale przez słabą znajomość świata Star Treka zdecydowanie bliżej mi do Gwiezdnych Wojen. Możliwe, że gdybym poważnie zagłębiał się w oba światy, to sam robiłbym zestawienia, w których porównywałbym potencjał militarny czy ekonomiczny Imperium i Federacji. Do tego etapu daleko, ale chciałbym kiedyś trafić na dwóch zapaleńców, z których każdy byłby fanem innego tytułu. Ich dysputę chętnie bym nawet nagrał.

Poruszając ten temat zacząłem się zastanawiać na tym, która seria zarobiła więcej i, co ciekawe z punktu widzenia AW, która lepiej przewidziała przyszłość. Mieczy świetlnych i statków kosmicznych podobnych do USS Enterprise nadal nie mamy, ale na tym przecież nie koniec. To w Star Treku zobaczyliśmy tablet, z Gwiezdnych Wojen pochodzi pole siłowe, nad którym pracuje Boeing. Do wycieczki na Tatooine droga nadal daleka, ale od czegoś trzeba zacząć.

PS Star Trek czy Star Wars? ;)

Grafika tytułowa: digitalizuj.me

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

technologiestar warsstar trek