AntyTeka

Jobs był geniuszem? Może i tak, ale w życiu popełnił sporo błędów

Maciej Sikorski
Jobs był geniuszem? Może i tak, ale w życiu popełnił sporo błędów
38

Parafrazując klasyka można napisać, że Steve Jobs wielkim biznesmenem był. Słów zachwytu nad osiągnięciami wizjonera z Cupertino padły już miliony: geniusz, doskonały strateg, świetny projektant, wybitny inżynier, wspaniały lider, CEO, jakiego świat nie widział. I już nie zobaczy. Nawet, jeśli uznam...

Parafrazując klasyka można napisać, że Steve Jobs wielkim biznesmenem był. Słów zachwytu nad osiągnięciami wizjonera z Cupertino padły już miliony: geniusz, doskonały strateg, świetny projektant, wybitny inżynier, wspaniały lider, CEO, jakiego świat nie widział. I już nie zobaczy. Nawet, jeśli uznamy, że to prawda, to o jednej rzeczy trzeba pamiętać: Jobs nie urodził się jednostką doskonałą. W trakcie swojej kariery zaliczył sporo wpadek i to m.in. dzięki nim zaszedł tak wysoko.

Wpis z serii AntyTeka, więc odeślę Was w inne miejsce. Tym razem będzie to przegląd potknięć, wpadek czy wreszcie klęsk Steve'a Jobsa. Człowieka, o którym niektórzy powiedzą/napiszą, że nie zaliczał wpadek. To jednak mit i doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które lepiej poznały biografię współzałożyciela Apple. Życie tego człowieka nie było usłane różami, nie składało się z etapów od jednego sukcesu do kolejnego i w dużej mierze wynikało to z błędów popełnianych przez Jobsa. Z braku doświadczenia, kiepskich zdolności interpersonalnych, zbytniej wiary we własne pomysły i braku pokory.

Przywołany tekst nie ma na celu wykazać, że Jobs to przeciętniak, wokół którego stworzono mit. Chodzi raczej o lekcję dla startuperów, a na dobrą sprawę dla każdego z nas: charyzma nie wystarczy, by odnieść sukces. Na to składa się wiele czynników, część z nich pojawia się z czasem. Gdyby Jobs nie przewrócił się kilka razy w trakcie swoje kariery, to pewnie nie dotarłby tam, gdzie oglądaliśmy go jeszcze na początku tej dekady. To brzmi banalnie, ale jedną z najciekawszych postaci Doliny Krzemowej kształtowały także niepowodzenia. Bez nich do Apple pogrążonego w kryzysie nie powróciłby menedżer potrafiący wprowadzić zmiany i poprowadzić biznes we właściwym kierunku. I trzeba o tym pamiętać. Jeszcze raz odsyłam do tekstu.

Źródło grafiki: tvrage.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleSteve Jobs