Felietony

Wyszukiwanie społecznościowe w Google z... Facebookiem. Czy to miałoby większy sens i użyteczność?

Grzegorz Ułan
Wyszukiwanie społecznościowe w Google z... Facebookiem. Czy to miałoby większy sens i użyteczność?
4

Jeszcze wszystkie funkcje społecznościowe w wyszukiwarce Google nie ujrzały światła dziennego w polskiej jej wersji, ale już wiele głosów, również w komentarzach na Antyweb, mówi nam, że nie zdobędą one u nas zbyt przychylnych opinii. Nadal większość użytkowników w Polsce korzysta z Facebooka i po...


Jeszcze wszystkie funkcje społecznościowe w wyszukiwarce Google nie ujrzały światła dziennego w polskiej jej wersji, ale już wiele głosów, również w komentarzach na Antyweb, mówi nam, że nie zdobędą one u nas zbyt przychylnych opinii. Nadal większość użytkowników w Polsce korzysta z Facebooka i podejrzewam, że to rekomendacje znajomych z tej sieci społecznościowej woleliby bardziej widzieć w Google.

Dziś natrafiłem na rozszerzenie o podobnym działaniu co wyszukiwanie społecznościowe, które "wymyśliło" Google z tym, że z wykorzystaniem konta na Facebooku. Dostępne jest na Firefoxa, IE oraz Chrome.

Po zainstalowaniu rozszerzenia, przy każdym wyszukiwaniu jest liczba wszystkich lajków danej strony oraz po prawej stronie lista znajomych, którzy polubili ten serwis. W każdej chwili można tę wtyczkę wyłączyć przyciskiem z lewej strony wyszukiwarki.

Podejrzewam, że tego typu nakładki będą blokowane przez Google (próbowałem w wersji dev, nie dało się zainstalować), przynajmniej w ich przeglądarce. Nie mniej jednak, dość dziwny to widok, widzieć taką ingerencję w tej wyszukiwarce ze strony największego konkurenta, które do tego pojawiło się w sieci wcześniej (31 marca 2011) niż samo Google Plus:).

Przy okazji tego rozszerzenia pojawiło się w mojej głowie pytanie o sens w ogóle zastosowania tego typu rozwiązania w tej najpopularniejszej wyszukiwarce i czy nabrałoby go, gdyby była to integracja z Facebookiem. Na dziś, to przecież jednak większy potencjał i możliwości niż daje teraz Google Plus. Wydaje mi się też, że samo korzystanie z wyszukiwarki z rekomendacjami znajomych, gdzie mamy sporo potencjalnie groźnych dla naszego komputera odsyłaczy, stałoby się o wiele bardziej bezpieczne.

Jeżeli byłaby możliwość wyboru - rekomendacje w wyszukiwarce Google od znajomych z G+ albo z FB, skorzystalibyście z tych drugich? Na ile byłyby one miarodajne i istotne dla Was?


http://youtu.be/r6LF9s5RQe0

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GooglewyszukiwarkaFacebook