Mobile

Wyniki ankiety zaskakujące - iPad Air popularniejszy od iPada Mini z Retiną, który jest na poziomie Nexusa 7

Jan Rybczyński
Wyniki ankiety zaskakujące - iPad Air popularniejszy od iPada Mini z Retiną, który jest na poziomie Nexusa 7
15

Zebrałem wyniki wczorajszej ankiety - Jaki tablet wybierasz - 2013, pytającej, który tablet chcielibyście teraz kupić. Odpowiedziało prawie tysiąc osób, czyli próba raczej reprezentatywna. Muszę przyznać, że jej wyniki są dla mnie dość zaskakujące. Spodziewałem się, że na pierwszym miejscu będzie iP...

Zebrałem wyniki wczorajszej ankiety - Jaki tablet wybierasz - 2013, pytającej, który tablet chcielibyście teraz kupić. Odpowiedziało prawie tysiąc osób, czyli próba raczej reprezentatywna. Muszę przyznać, że jej wyniki są dla mnie dość zaskakujące. Spodziewałem się, że na pierwszym miejscu będzie iPad, jednak zupełnie pomyliłem się w przewidywaniach który z dwóch modeli zbierze najwięcej głosów. Dość zaskakująco prezentują się również wyniki dotyczące osób planujących kupić tablet spoza listy. Zobaczmy więc jak wypadły wyniki.

Pierwsze miejsce zajął iPad Air, czyli nowy, duży tablet Apple. Wersja Mini jest dopiero na trzecim miejscu za Nexusem 7, chociaż tak naprawdę oba mniejsze tablety zajmują drugie miejsce ex aequo, a różnica jest w zasadzie nieistotna. Jest to dla mnie duże zaskoczenie, bo od dawna obserwowałem trend przesiadania się z dużych tabletów na małe. Znam wiele osób, które przesiadły się z dużego iPada na wersję Mini, wystarczy wspomnieć Grzegorza Marczaka. Pojawiały się głosy, że Mini jest w sam raz, tylko trzeba poczekać na wersję z Retiną. Tym czasem iPad Mini z Retiną jest wyraźnie mniej popularny wśród czytelników AntyWeb niż jego większy brat. Na dodatek Mini nie przebił popularnością Nexusa 7. Najwyraźniej niska cena i naprawdę świetny ekran Nexusa zrobiły swoje. Tablety Apple wraz z Nexusem zgarnęły aż 67% waszych głosów.

To nie jedyne ciekawe wnioski. Część czytelników sugerowała w komentarzach, że na liście powinno znaleźć się jeszcze jakieś niewymienione urządzenie. Tym czasem, odpowiedź "Inny tablet niż wymienione powyżej" zebrała najmniej głosów ze wszystkich odpowiedzi, zaledwie 5%. Rynek tabletów jest bardzo różnorodny, ale niewiele jest urządzeń, które liczą się poza iPadem, ale i Nexusem, przynajmniej wśród naszych czytelników, czyli osób zorientowanych raczej technicznie. Równie mało osób nie ma i nie chce tabletu mieć w ogóle, chociaż często pojawią się komentarze, że tablet to zbędny gadżet. Może i zbędny, ale jednak popularny i lubiany.

Zaskakująco mało popularny okazał się również Asus T100, który wydaje się pierwszym rozsądnym urządzeniem potrafiącym pogodzić pełnoprawny komputer z tabletem, na dodatek w bardzo atrakcyjnej cenie. Nie chcę wyciągać zbyt daleko idących wniosków na bazie jednej ankiety i przekładać to na cały rynek, ale wygląda na to, że potencjalnie dobry tablet z Windows to jeszcze za mało, żeby wzbudzić zainteresowanie. Microsoft będzie musiał jeszcze sporo czasu i pieniędzy włożyć w promocję takich rozwiązań. Podejrzewam również, że ewentualne głosy zadowolonych użytkowników tez mogą zrobić swoje. Do tego czasu iOS z Androidem rządzą mobilem, ale jak przekonywałem we wczorajszym wpisie, nawet Apple wystraszyło się konkurencji i zaczyna rozdawać aplikacje warte przeszło 200 złotych za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu