Polska

Wyniki Agory czyli czkawka po zakupie tradera?

GM
Grzegorz Marczak
10

Agora pokazał dziś swoje wyniki finansowe za 3 kwartał 2008- byłby na tyle niedobre, że w efekcie prezes spółki opuścił swoje stanowisko (z powodów osobistych). Główną bolączką firmy jak widać są rosnące koszty które wpływają na zysk netto spółki który w stosunku do zeszłego roku spadł o ponad 26%....

Agora pokazał dziś swoje wyniki finansowe za 3 kwartał 2008- byłby na tyle niedobre, że w efekcie prezes spółki opuścił swoje stanowisko (z powodów osobistych). Główną bolączką firmy jak widać są rosnące koszty które wpływają na zysk netto spółki który w stosunku do zeszłego roku spadł o ponad 26%.

mln zł 1-3 kwartał 2008 1-3 kwartał 2007 % zmiany r/r
Przychody 941,8 919,9 2,4%
Zysk netto 53,9 73,6 (26,8%)
EBITDA operacyjna 154,2 167,7 (8,1%)
Gotówka z działalności operacyjnej 147,5 160,2 (7,9%)

Jednym z czynników wpływających na taką kondycję spółki jest bez wątpienia koszt związany z zakupem firmy trader.pl oraz przejęciem ponad 100 osobowego personelu (co znacznie wpłynęło na budżet związany z płacami). Dla przypomnienia firma zapłaciła za spółkę trader.com ponad 120 milionów złotych - transakcja odbyła się w połowie maja 2008 roku. Niestety z pokazanych wyników trudno wywnioskować jak zakup tradera (oprócz wzrostu niektórych kosztów) wpłynął na przychody firmy?

Z streszczenia wyników finansowych za 3 kwartał dowiadujemy się również, że jednym z najbardziej dynamicznie rosnących źródeł przychodów są reklamy w internecie. W stosunku do poprzedniego kwartału dochody z tego źródełka wzrosły o 75% osiągając 10,5 miliona złotych.

Generalnie Agora przygotowuje się na ciężki rok w którym skupiać się będzie na optymalizacji (czyli redukcji zatrudnienia) oraz kontroli kosztów (czyli tniemy co się da). Moim skromnym zdaniem nie oznacza to jednak, że Agora przestanie być dynamiczna i aktywna jeśli chodzi o internet.

Wszelkie danej jakie pokazała w swoim kwartalnym zestawieniu mówią o tym, że akurat w internet warto inwestować ponieważ dochody z tego kanału rosły bardzo dynamicznie. Oczywiście trzeb będzie uwzględnić obecny "kryzys" ale z planów wynika, że Agora w kryzysie dostrzega również szansę i nie wyklucza kolejnych akwizycji!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

gazeta.plagora