Startups

Poradnik dla startupów - jak przetrwać Democamp!

Grzegorz Marczak
Poradnik dla startupów - jak przetrwać Democamp!
23

W przyszłym tygodniu odbędzie się Democamp chyba z największych jak dotychczas rozmachem organizowana impreza dla startupów internetowych. Impreza odbędzie się na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Celem imprezy jest z tego co rozumiem jest pokazanie startupów i firm inwestycyjnych oraz sko...

W przyszłym tygodniu odbędzie się Democamp chyba z największych jak dotychczas rozmachem organizowana impreza dla startupów internetowych. Impreza odbędzie się na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Celem imprezy jest z tego co rozumiem jest pokazanie startupów i firm inwestycyjnych oraz skomunikowanie ze sobą tych dwóch grup - może z takiej "randki w ciemno" narodzi się jakiś "stały związek" w postaci inwestycji?

Democamp odbędzie się 20 listopada i będzie to praktycznie całodniowa impreza, zacznie się od kilku prezentacji na których min zobaczymy wyniki badania LaunchIT przeprowadzonego przez SeedFund.

Po prezentacjach ogólnych nastąpi kulminacyjna część imprezy czyli pokaz startupów. Coby nie było łatwo organizatorzy zaprosili do komentowania osoby z branży oraz blogerów a będą to min: Marcin Jagodziński, Jacek Gadzinowski, Rafał Agnieszczak i Grzegorz Fiedoryszyn oraz moja skromna osoba.

Ta miła gromadka zapewne będzie starała się zadać wam jak najtrudniejsze pytania (trzeba będzie udowodnić, że nadają się na komentatorów:)). Coby więc dopomóc startupowców na szybko zebrałem kilka porad (całkowicie niepoważnych - to chciałbym podkreślić dla tych bez poczucia humoru) które umożliwią przeżycie konfrontacji z naszymi specjalistami:

 • Przed prezentacją warto zarejstrować się na flakerze i napisać parę słów o sobie - na pewno współorganizoatorzy Democapm to dostrzegą
 • Podczas prezentacji najlepiej nie wspominać o WEB 2.0, swoje opisy potencjalnej społeczności też najlepiej ograniczyć do minimum - w przeciwnym wypadku będziecie mogli nasłuchać się o krachu, kryzysie oraz bańce internetowej wraz z przykładami (Jacek) oraz usłyszeć o tym jakie to WEB 2.0 jest przereklamowane i niemodne(wszyscy)
 • Jeśli wasz serwis został wzorowany na pomyśle z zagranicy najlepiej tego nie ukrywać bo zawsze znajdzie się ktoś kto zna pierwowzór i to wam wypomni (Marcin, Grzesiek)
 • Wspominając przy jakiejkolwiek okazji o antyweb, blipie, fotce czy startups.pl z pewnością zapunktujecie (Rafał, Marcin, 2xGrzesiek), jeśli wspomnicie o tym, że znacie Szwajcarsko Berlińską metodę wyceny przedsiębiorstwa będziecie mieli za sobą kolejnego komentatora (Jacek).
 • Dobrze przemyślcie odpowiedz na pytanie "na czym chcecie zarabiać" bo z pewnością zada je Rafał. No i broń bożę wspominać nawet o reklamie. Jeśli nie będziecie mieli jasnych planów co do modelu biznesowego zawsze możecie wspomnieć, że będzie on podobny do tego co jest na fotka.pl (Rafałowi będzie trudno go zanegować)
 • Jeśli chcielibyście udowodnić, że wasze twierdzenia i przemyślenia są słuszne z góry uprzedzam, że Rafał i Marcin będą mieli racje
 • Nikt z komentujących krytyki swoich dokonań się nie boi (to gdyby doszło do utarczek słownych) - po prostu się z wami nie zgodzą
 • Jeśli któryś z komentujących będzie miał jakieś błędy ortograficzne na swoim identyfikatorze to lepiej nie zwracać mu na nie uwagi :)
 • Gromadka komentujących jest tak dobrana, że praktycznie nie ma szans aby każdemu podobał się wasz serwis - dlatego lepiej od razu się na to przygotować.
 • Dobrze będzie też zacytować jakiegoś zagranicznego ewangelistę internetowego - to zrobi wrażenie i pokaże, że jesteście przygotowani
 • Na koniec - przed waszą prezentacją nie narzekajcie na organizację imprezy - organizatorzy mają wszędzie znajomych (przede wszystkim wśród komentujących) i na pewno to do nich dojdzie

Teraz zupełnie na poważnie, życzę wszystkim startupom udanych prezentacji! Democamp będzie szansą na pokazanie swojego pomysłu czy też biznesu przed ludźmi którzy mają pieniądze i mimo kryzysu chcą je inwestować w internetowe przedsięwzięcia. Organizatorom natomiast życzę aby Democamp się udał (czyli aby było dużo ciekawych prezentacji i dyskusji) i liczę na to, że będzie to regularnie organizowana impreza (coś na kształt TC50 ale w polskich realiach).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

antywebNetguruimpreza