Bank

Ponad 3 tysiące wyłudzeń kredytów. Niechlubny rekord w Polsce

Grzegorz Ułan
Ponad 3 tysiące wyłudzeń kredytów. Niechlubny rekord w Polsce
Reklama

Związek Banków Polskich udostępnił nam wyniki swojego cyklicznego raportu za I kwartał 2024 - InfoDOK, który to obrazuje skalę prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzej tożsamości.

Przeglądając te wyniki, nie tylko za ostatni kwartał, ale w sumie za ostatnie trzy kwartały, nie można nie odnieść wrażenia, iż w szeregach przestępców zapanowało poruszenie po ostatnich zmianach w prawie w Polsce.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Nowe zagrożenie na Androidzie. Włamią ci się na konto

Dzieje się to na dwóch poziomach. W zeszłym tygodniu (więcej o tym tutaj) pisałem Wam o trzykrotnym wzroście fałszywych domen w 2023 roku - 360 tysięcy, w porównaniu z rokiem 2022, a które to służyły cyberprzestępcom do wyłudzeń danych logowania do bankowości internetowej czy danych kart płatniczych. Chodzi głównie o popularne ataki SMS, typu na przykład - „na dopłatę do przesyłki”.

Tutaj z pewnością zadziałała ustawa (więcej o tym tutaj), nakazująca blokowanie operatorom takich wiadomości SMS, zanim jeszcze dotrą do potencjalnych ofiar, stąd tak duża aktywność cyberprzestępców w zeszłym roku - atakujmy ile się da, póki się da.

Podobną aktywność przestępców obrazuje 57. raport ZBP - InfoDOK, w temacie wyłudzeń kredytów, z wykorzystaniem cudzej tożsamości. To oczywiście może być efektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości i udostępnieniem usługi - Zastrzeż PESEL, a która to ma służyć jako zabezpieczenie przed zaciąganiem kredytów przez przestępców na nasze dane.

Jak duża jest skala takich wyłudzeń? Jak widać na powyższej grafice, w ostatnich trzech kwartałach odnotowano niespotykaną dotąd (od 16 lat, od kiedy to prowadzona jest baza) liczbę prób wyłudzeń:

  • III kwartał 2023 - 2 587
  • IV kwartał 2023 - 2 739
  • I kwartał 2024 - 3 068

Agnieszka Wachnicka, Wiceprezeska Związku Banków Polskich:

W obliczu rosnącej liczby prób wyłudzeń zauważany w ostatnich latach, niezmiernie ważna jest prawidłowa reakcja każdego, kto utraci swój dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Apelujemy, aby każdy utracony dokument jak najszybciej zastrzec w banku. Skrócenie czasu od momentu utraty dokumentu do zgłoszenia tego faktu w banku może okazać się kluczowe, aby System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zadziałał skutecznie.

Reklama

Co zrobić, by się zabezpieczyć przed skutkami takich wyłudzeń?

Przede wszystkim, jak czytamy wyżej, zgłosić każdą utratę dowodu tożsamości - kradzież czy zgubienie. Wystarczy zrobić to w jednym banku, bo fakt ten automatycznie trafia wówczas do Centralnej Bazy Danych, a następnie przekazywany jest do wszystkich banków, operatorów telekomunikacyjnych oraz wszystkich innych firm czy instytucji korzystających z Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. W przypadku kradzieży, koniecznie też trzeba zgłosić ten fakt na policji.

Dodatkowo, można się zabezpieczyć zastrzegając już teraz swój numer PESEL. Można to zrobić w urzędzie gminy lub z poziomu aplikacji mobilnej mObywatel czy na stronie, po zalogowaniu się do naszego konta na mobywatel.gov.pl.

Reklama

Wprawdzie skutki prawne (na przykład, gdy dany bank udzieli kredytu osobie, która zastrzegła w bazie swój numer PESEL, nie będzie on mógł wymagać spłaty takiego kredytu ani sprzedać danej wierzytelności), wejdą w życie od 1 czerwca tego roku, ale może się zdarzyć tak, że już w tym momencie wszystkie firmy czy instytucje finansowe sprawdzają tę bazę, również we własnym interesie. W przypadku, gdy taki kredyt zaciągnie przestępca na dane innej osoby, trudniejsze będzie wyegzekwowanie takowego od samej ofiary, jeśli wykaże ona w sądzie, że zablokowała ona już swój numer PESEL w rządowym narzędziu.
Źródło: Związek Banków Polskich
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama