Motoryzacja

Wygody klasy premium w samochodzie za rozsądną cenę

Tomasz Niechaj
Wygody klasy premium w samochodzie za rozsądną cenę
90

Wielostrefowa klimatyzacja, zawansowane systemy półautonomicznej jazdy, „prezesowska” przestronność, dostęp do systemu info-rozrywki także dla pasażerów siedzących z tyłu, ogrzewanie postojowe. To rozwiązania, które kojarzymy z obłędnie drogich samochodów klasy premium. Okazuje się jednak, że nie są one zarezerwowane tylko dla nich. Można je także spotkać w autach marki Skoda, jak np. we flagowej limuzynie Superb, a także w superprzestronnym SUV-ie: Kodiaq.

Przyjęło się, że najbardziej luksusowo przygotowane są tzw. „limuzyny prezesowskie”, które służą do wygodnego przewożenia ważnej osobistości na tylnym siedzeniu. Właśnie z tego względu takie samochody mają wydłużony rozstaw osi, a także liczne rozwiązania poprawiające komfort podróżowania, również w drugim rzędzie siedzeń. Wiele z tych udogodnień przydaje się również w podczas rodzinnych wyjazdów. Przestrzeni dla dzieci nigdy za wiele :)

1. Ponadprzeciętna przestronność – wydłużony rozstaw osi

Na przykładzie Skody Superb doskonale widać, że samochody tej marki oferują ponadprzeciętną przestronność wnętrza. Wystarczy otworzyć tylne drzwi Superba, by zobaczyć że na tylnej kanapie nawet wysoka osoba może nie tylko wygodnie się rozsiąść, ale nawet założyć nogę na nogę. Coś, co nie jest możliwe nawet w samochodach z segmentu E premium! Co ważne, nie odbywa się to kosztem przestrzeni dla pasażerów siedzących z przodu, jak i pojemności bagażnika. 625 l mówi zresztą sama za siebie. A trzeba pamiętać, że wciąż można ją powiększyć do 1760 l po złożeniu tylnych siedzeń! Również na szerokość jest mnóstwo miejsca: 1507 mm z przodu oraz oszałamiające 1520 mm z tyłu na wysokości łokci. Oznacza to, że dwie osoby siedzące z tyłu mogą liczyć na iście „prezesowką” swobodę.

2. Trzy strefy klimatyzacji

Najwyższy poziom komfortu nieodzownie łączy się z możliwością dopasowania optymalnej dla nas temperatury. Podróżując w kilka osób, często trudno jest dobrać właściwe dla wszystkich warunki. Rozwiązaniem jest 3-strefowa klimatyzacja, która umożliwia wskazanie odrębnej temperatury dla kierowcy, pasażera, a także osób siedzących w tylnej części pojazdu. Jeśli więc dzieci potrzebują nieco więcej ciepła, to wystarczy odpowiednio wyregulować ich strefę klimatyzacji. Elektronicznie sterowany system Climatronica uwzględnia także czynniki zewnętrzne, jak np. natężenie promieniowania słonecznego. Dla zapewnienia najwyższego komfortu regulowana jest także siła nawiewu zależnie od prędkości pojazdu. Im wolniej, tym dmuchawy działają ciszej i delikatniej.

3. Elektryczne funkcje komfortu siedzeń

Elektrycznie regulowane fotele nie są oczywiście niczym niezwykłym w nowoczesnych samochodach, ale możliwość zapisania trzech profili kierowcy, jak również regulacja fotela pasażera bezpośrednio z tylnej kanapy, to już elementy spotykane raczej w segmencie premium. Do tego komfortowe dywaniki ze zintegrowanym podnóżkiem Lounge-Step… Ale to nie wszystko, bo fotele mogą być także ogrzewane, także te z tyłu! Można także opcjonalnie domówić wentylację.

4. Wygoda w deszczową pogodę – parasolki bezpośrednio w drzwiach

Jednym z elementów tradycji Simple Clever są dwie parasolki, które znajdują się w przednich drzwiach. A dokładniej w schowkach, do których otrzymujemy dostęp po otwarciu drzwi. Kierowca wiozący VIP-a nie musi więc pamiętać o tym jakże ważnym elemencie, gdy aura nie dopisuje.

5. Wygodne i bezpieczne prowadzenie drogą szybkiego ruchu i w korku

Zarówno w Skodzie Superb jak i w rodzinnym Kodiaqu możemy liczyć na współpracujące ze sobą dwa bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu systemy: adaptacyjny tempomat, a także aktywny asystent pasa ruchu. Dzięki nim, podróż między miastami jest nieporównywalnie bardziej relaksująca. Samochód nie tylko sam utrzymuje zadany dystans do poprzedzającego pojazdu, ale także utrzymuje Skodę na zajmowanym pasie ruchu. Zakres działania, a także skuteczność jest na poziomie porównywalnym z tym, co znamy z samochodów klasy premium. Superb i Karoq wyróżniają się jeszcze szczególnym dbaniem o bezpieczeństwo pasażerów – potrafią samodzielnie się zatrzymać np. jeśli kierowca zasnął lub zasłabł. Więcej na temat zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy przeczytacie tutaj.

Szczególną funkcją wyżej wymienionych systemów jest system półautonomicznej jazdy w korku. Superb potrafi podążać zajmowanym pasem ruchu przy bardzo niskiej prędkości, zatrzymać się, a także ruszyć samodzielnie po krótkim postoju.

6. Dopasuj parametry samochodu do własnych preferencji – profile jazdy

W samochodach Skody dostępne są profile jazdy: normalny, komfortowy, sportowy, ekonomiczny, na śliską nawierzchnię, a także indywidualny. Zależnie od wybranego trybu zmienia się charakterystyka działania silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego, a także zawieszenia. Pozwala to na dopasowanie charakterystyki samochodu do aktualnych oczekiwań kierującego. Może on więc rano odwieźć dzieci do szkoły w superkomfortowych warunkach, a wieczorem wyjechać na spotkanie wybierając bardziej krętą i wymagającą drogę. Może także zapisać własny profil, w którym np. silnik będzie działał w trybie sportowym, ale zawieszenie będzie w ustawieniu najbardziej komfortowym. Szerzej na ten temat możesz przeczytać w materiale: rodzinne auto z pazurem.

7. Nowoczesne multimedia z Android Auto i Apple CarPlay

Wygodna i szybka łączność ze smartfonami to obecnie wyznacznik nowoczesności samochodu. System info-rozrywki z nawigacją Columbus wyposażony jest w 8-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości. Może wyświetlać multimedia, wskazania nawigacji lub opcje dotyczące parametrów jazdy. Zintegrowana usługa Skoda Connect oferuje także dostęp do wiadomości ze świata, cen paliw na pobliskich stacjach, prognozy pogody itp. Ale to nie koniec, bo osoby najbardziej zżyte ze swoimi smartfonami mogą aktywować jeden z trzech systemów łączności: Apple CarPlay, Google Android Auto lub MirrorLink – zależnie od posiadanego smartfona. Umożliwia to streaming muzyki w wysokiej jakości, dostęp do Map Google z naszą historią, a także zintegrowaną łączność telefoniczną.

Ciekawostką jest konsumpcja multimediów udostępnionych przez system Columbus przez pasażerów siedzących z tyłu za pomocą tabletu bądź smartfona, które można połączyć z pokładową siecią WiFi. Pasażer tam siedzący może m.in. wybierać odtwarzany utwór, czy wyszukiwać cele w nawigacji.

Na szczycie: Laurin & Klement

Najwyższą wersją wyposażenia Skody Superb lub Kodiaq jest oczywiście Laurin & Klement. Nazwa nawiązuje do dwóch współzałożycieli tego czeskiego producenta samochodów. W ramach tej edycji oferowane jest niemalże kompletny zestaw systemów, wyposażenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. To właśnie w ramach Laurin & Klement otrzymamy najwyższej klasy skórzane obicia foteli, adaptacyjne reflektory AFS czy np. system oświetlenia nastrojowego LED. Edycja ta uwzględnia również dodatkowe elementy z zakresu bezpieczeństwa, komfortu czy rozrywki. Np. bardzo praktyczna wyjmowana latarka LED, która jest jednocześnie źródłem oświetlenia bagażnika. A to wszystko w bardzo rozsądnej cenie, bo Skoda Superb Laurin & Klement zaczyna się od około 128 tys. zł oferując niemalże kompletne wyposażenie!

--

Artykuł powstał we współpracy z firmą Skoda.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu