Intel

Oto lista niskonapięciowych procesorów Intel Skylake, które niebawem znajdziemy w większości laptopów na rynku

Tomasz Popielarczyk
Oto lista niskonapięciowych procesorów Intel Skylake, które niebawem znajdziemy w większości laptopów na rynku
8

Premiera desktopowych procesorów Intel Skylake za nami. Pisał o tym kilka dni temu Konrad. Tymczasem w sieci pojawiła się pełna lista układów, które niebawem mają szansę trafić do laptopów oraz ultrabooków. Niskonapięciowa seria Skylake-U to w sumie osiem procesorów z serii Core, Celeron, Pentium ce...

Premiera desktopowych procesorów Intel Skylake za nami. Pisał o tym kilka dni temu Konrad. Tymczasem w sieci pojawiła się pełna lista układów, które niebawem mają szansę trafić do laptopów oraz ultrabooków. Niskonapięciowa seria Skylake-U to w sumie osiem procesorów z serii Core, Celeron, Pentium cechujących się TDP na poziomie 15 W.

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się Intel Developer Forum, na którym prawdopodobnie dowiemy się więcej na ten temat. Póki co musimy zadowolić się informacjami nieoficjalnymi. Linia Skylake-U będzie przeznaczona dla ultrabooków, hybrydowych urządzeń, a także komputerów typu mini-PC. W sumie ma składać się na nią osiem układów. Lista wygląda następująco:

Na grafice widać jeden procesor Core i3 oraz po dwa core i5 i Core i7 (zwykłe oraz vPro). Do tego musimy doliczyć tanie Pentiumy i Celerony.  Wszystkie układy wyposażone w dwa rdzenie. Serie Core oraz Pentium jednak wspierają technologię HT. Tradycyjnie w modelach Core i5 oraz Core i7 będziemy mieli tryb Turbo. Im wyższy mode, tym większy rozmiar pamięci cache L3: 4 MB dla Core i7, 3 MB dla Core i5 oraz i3, a także 2 MB dla Pentium and Celeron. Pełna lista, z wyłączenie chipów vPro, wraz z taktowaniem wygląda następująco:

  • Core i7-6500U (2 x 2,5 – 3,1 GHz + HD Graphics 520),
  • Core i5-6200U (2 x 2,3 – 2,8 GHz + HD Graphics 520),
  • Core i3-6100U (2 x 2,3 GHz + HD Graphics 520),
  • Pentium 4405U (2 x 2,1 GHz + HD Graphics 520),
  • Celeron 3955U (2 x 2,0 GHz + HD Graphics 510),
  • Celeron 3855U (2 x 1,6 GHz + HD Graphics 510).

Wraz z procesorami zadebiutują nowe GPU Intel HD Graphics 520 oraz 510. W większości procesorów będą dostępne wersje 520. Wolniejsze 510 znajdą zastosowanie jedynie w Celeronach. Nie wiadomo jednak póki co, jak duża różnica wydajności jest między nimi.

Wszystkie chipy obsługują pamięci DDR4 oraz LPDDR3 i DDR3L. Różnica w szybkości między tymi standardami nie jest jednak w tym wypadku tak duża, jak by można się było spodziewać. Widać to wyraźnie na powyższych grafikach. Dla DDR4 częstotliwość szyny ograniczono do 1866 MHz (w desktopowych Skylake'ach jest to 2133 MHz). W przypadku starszego standardu mamy 1600 MHz. Warto jednak zauważyć, że powyższe parametry dotyczą wszystkich układów - włącznie z tanimi Pentiumami i Celeronami.

Co najciekawsze, inna grafika sugeruje, że niebawem doczekamy się szybszych procesorów Skylake o TDP na poziomie 28 W. Miałyby one być wyposażone w szybkie GPU z serii Iris. Premiera jednak nie nastąpi prędzej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W przyszłym tygodniu będę na Intel Developer Forum i mam nadzieję, że uda się dowiedzieć czegoś więcej o nowych układach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Intelprocesory