Intel

Intel prezentuje pamięci tysiąc razy szybsze od NAND Flash. To się nazywa postęp!

Tomasz Popielarczyk
Intel prezentuje pamięci tysiąc razy szybsze od NAND Flash. To się nazywa postęp!
22

Intel we współpracy z firmą Micron opracował technologię, która może zrewolucjonizować sposób przechowywania danych. Nowe pamięci Xpoint mają być nawet tysiąckrotnie bardziej wydajne niż obecnie królująca technologia NAND Flash. Jesteśmy na etapie powolnego odchodzenia od dysków HDD na rzecz ich...

Intel we współpracy z firmą Micron opracował technologię, która może zrewolucjonizować sposób przechowywania danych. Nowe pamięci Xpoint mają być nawet tysiąckrotnie bardziej wydajne niż obecnie królująca technologia NAND Flash.

Jesteśmy na etapie powolnego odchodzenia od dysków HDD na rzecz ich półprzewodnikowych odpowiedników. Dopóki te ostatnie nie osiągną pewnych pojemności i cen, dopóty ciągle będziemy skazani na ślimacze (na ich tle) talerze. Technologia pamięci flash na dobre zadomowiła się natomiast już w innych segmentach rynku - w szczególności na mobile. Intel i Micron zaproponowały natomiast coś, co ma duże szanse stać się jej następcą.

Pamięci XPoint mają być nawet tysiąc razy szybsze od dotychczasowej technologii. W ich konstrukcji nie użyto tranzystorów, a komórki pamięci są ułożone na zasadzie szachownicy o 10-krotnie większym zagęszczeniu niż w przypadku zwykłych pamięci. Pod względem szybkości oraz kosztów produkcji nowa technologia znajduje się pomiędzy NAND a DRAM. Z tej drugiej XPoint czerpie zdolność do zapisu oraz odczytu danych o bardzo małym rozmiarze. Wszystko to sprawia, że opóźnienia są minimalne i Xpoint może służyć nie tylko jako magazyn danych, ale również być wykorzystywany w roli pamięci podręcznej procesora.

Zdaniem twórców XPoint jest rozwiązaniem przełomowym. W niedalekiej przyszłości miałyby one zastąpić dyski SSD w serwerowniach. Zastosowanie dla nich znajdzie się również w branży gamingowej, gdzie coraz lepsza grafika oraz wyższa rozdzielczość (szczególnie w VR) wymagają szczególnie dużej przepustowości podczas wymiany dużej ilości danych. Rewolucja może mieć na tyle dużą skalę, że wręcz stanie się podstawą istnienia zupełnie nowych usług i aplikacji, które wykorzystają tak dużą przepustowość pamięci zdolnych do trwałego przechowywania danych

Ograniczenia nowego standardu nie są jeszcze znane. Podczas prezentacji przedstawiciele Intela i Micron nie poświęcali im zbyt wiele czasu z wiadomych względów. Zapewne dopiero się o nich przekonamy. Jedno jest pewne - idzie nowe i wydaje się być naprawdę dużym krokiem naprzód.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

IntelSSDpamięci