Android

Wyciągnij 200% z Androida

Filip Żyro
204

W świecie, w którym wszyscy chcemy, żeby wszystko było szybsze i lepsze, doszliśmy do etapu, w którym czasem znaczenie mają mikrosekundy. To samo pragnienie dotyczy naszych komputerów i telefonów komórkowych. Dlatego jeżeli można w prosty sposób podrasować nasz telefon na Androidzie to czemu, by teg...

W świecie, w którym wszyscy chcemy, żeby wszystko było szybsze i lepsze, doszliśmy do etapu, w którym czasem znaczenie mają mikrosekundy. To samo pragnienie dotyczy naszych komputerów i telefonów komórkowych. Dlatego jeżeli można w prosty sposób podrasować nasz telefon na Androidzie to czemu, by tego nie zrobić, tym bardziej że od rozwiązania dzieli nas kilka prostych kroków.

Z każdym kolejną aktualizacją dla systemu, użytkownicy oczekują, że ich telefon będzie działał sprawniej i jednocześnie zużywał mniej baterii. I słusznie, dzięki temu programiści systemów mobilnych robią co mogą, by ich systemy na tych samych podzespołach były lepsze.

Niedawno zadebiutował iOS 7.1, który oprócz uporania się z kilkoma denerwującymi bugami, przyniósł również zmianę jakością jeżeli idzie o prędkość systemu. iOS 7.1 sprawuje się znakomicie na iPadach i iPhonach.

Podobnie jest z Androidem. Każdy, kto ma przyjemność używania KitKata powinien zapoznać się czym jest projekt ART, środowisko uruchomieniowe, które zwiększa wydajność i przyspiesza uruchamianie aplikacji. Posiadacze Androida mogą z niego skorzystać, trzeba tylko ręcznie w opcjach programistycznych zmienić „Wybierz czas wykonywania” z „Dalvika” na „ART”. ART jest szybszy, głównie dzięki prekompilacji kodu bajtowego Javy, na kod maszynowy, za pomocą specjalnego kompilatora. W skutek czego wszystkie aplikacje kompilowane są raz i uruchamiają się o wiele szybciej.

Dla wszystkich, którzy uważali, że od czasu Androida 4.4 i wprowadzenia projektu ART ich telefon nie może działać szybciej, radzę zapiąć pasy. Wszyscy wiemy, że jedną z największych zalet Androida jest jego elastyczność. Użytkownik ma możliwość zmiany niemal każdego najmniejszego parametru i jest to coś co bardzo cenię w systemie operacyjnym od Google’a.

Zatem co trzeba zrobić, aby przyśpieszyć działanie swojego Androida jeszcze bardziej? Udajemy się do Ustawień i odszukujemy Opcji Programistycznych (Developer options). W niektórych przypadkach dostęp do nich będzie odblokowany, a w niektórych trzeba siedmiokrotnie stuknąć w tę opcję. Po chwili powinien pojawić się komunikat „Jesteś programistą” i od tej pory, bardziej zaawansowane funkcje stoją przed nami otworem.
Następnie odszukujemy w menu trzech sekcji:

  • Skala animacji okna
  • Skala animacji przejścia
  • Skala długości animacji

Parametry domyślnie powinny ustawione być na „1x”. Po kliknięciu każdej z osobna wybieramy wartość „0,5x”. Jak łatwo się domyślić od tej pory wszystkie animacje aplikacji będą i przewijanie będzie dwukrotnie szybsze.

Choć początkowo może się wydawać, że przyspieszenie tych opcji to nic wielkiego, to po czasie, dopiero orientujemy się tak na prawdę ile czasu to wcześniej pochłaniało. Czasy przejścia skrócone są dwukrotnie.

Znakomite rozwiązanie, które testowałem na dwóch telefonach z Androidem 4.4 i muszę przyznać, że jestem zachwycony. Podobno w starszych telefonach mogą pojawić się drobne lagi. Jednak w moim Galaxy S3 wszystko działa szybko jak błyskawica. Polecam.

Źródło: BGR

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Android