Google

Google pokazało Android Wear dla smartwatchy! LG i Motorola już zapowiadają nowe urządzenia

Kamil Mizera
Google pokazało Android Wear dla smartwatchy! LG i Motorola już zapowiadają nowe urządzenia
51

O tym, że Google zamierza wejść w inteligentne zegarki wiadomo było od dawna. Trudno się temu dziwić. Jak pokazały niedawne targi w Barcelonie, smartwatch będzie gadgetem tego i przyszłego roku i nie brakuje firm, które już oferują swoim klientom tego typu urządzenia. Google oczywiście nie mogło poz...

O tym, że Google zamierza wejść w inteligentne zegarki wiadomo było od dawna. Trudno się temu dziwić. Jak pokazały niedawne targi w Barcelonie, smartwatch będzie gadgetem tego i przyszłego roku i nie brakuje firm, które już oferują swoim klientom tego typu urządzenia. Google oczywiście nie mogło pozostać w tyle. I oto nadszedł ten dzień. Firma pokazała dzisiaj Android Wear, system i platformę dla smartwatchy.

To, co pierwsze rzuca się w oczy, to fakt, że system ten niezwykle przypomina to, co do zaoferowania ma Google Glass, poczynając na interfejsie, a na funkcjach kończąc.

Android Wear na zegarku będzie pozwalał na odbieranie i wysyłanie wiadomości czy kontrolowanie odtwarzacza muzycznego. Ma wykorzystywać komendy głosowe, czyli dobrze już znane “Ok, Google”. Za jego pomocą będzie można sprawdzić lokalizację oraz trasę, wyświetlić różnego typu alarmy i informacje dotyczące danego miejsca, a nawet wezwać taksówkę. Oczywiście nie zabraknie powiadomień z serwisów społecznościowych. Wszystko ma działać oczywiście w oparciu o dotyk i gesty.

Android Wear ma również posiadać funkcje fitness i monitorowania stanu zdrowia. W ten sposób Google zamierza nie tylko powalczyć o użytkowników zainteresowanych smartwatchami, ale również fanów wysiłku fizycznego, korzystających z takich urządzeń, jak chociażby Fitbit. Na ile to się powiedzie, przyjdzie się nam przekonać.


http://youtu.be/QrqZl2QIz0c

Przedstawione na powyższym wideo możliwe zastosowania Android Wear wyglądają całkiem ciekawie. Szczególnie funkcja wyświetlania trasy czy wiadomości z Hangouts. Za to trudno mi sobie wyobrazić korzystanie z mechanizmu głosowych komend Google. Nawet na tym świetnie przygotowanym filmiku promocyjnym wygląda to dość dziwacznie - mówić do własnego zegarka. Jednak chyba taka właśnie czeka nas przyszłość: rozmawianie z okularami, zegarkami oraz innymi “ubieralnymi” technologiami.

Google oczywiście wystartowało od razu ze stroną dla deweloperów zachęcającą do korzystania z API Android Wear.


http://youtu.be/0xQ3y902DEQ

Warto również wspomnieć, że ledwo Google ogłosiło start Android Wear, a już zaczęły pojawiać się pierwsze komunikaty ze strony producentów hardware’u. Swój Google smartwatch zapowiedział oczywiście LG, a będzie to LG G Watch. Do firmy tej dołączyła także Motorola z projektem Moto 360. Nie mam wątpliwości, że w ślad za nimi ruszą kolejne firmy.

Google mocno inwestuje w “ubieralne” technologie. Google Glass, smartwatch z Android Wear - to zapewne początek. Jestem za to bardzo ciekawy, jak Google połączy te wszystkie elementy w jeden “zestaw”. Nie trudno sobie wyobrazić osobę z Google Glass na nosie, Google smartwatch na ręce i oczywiście Nexusem w kieszeni. To, w jaki sposób te urządzenia będą ze sobą współgrać, w takiej czy innej konfiguracji, będzie stanowiło o ewentualnym sukcesie nowych projektów Google. Oczywiście, nie mniej, niż działanie systemu, czas pracy na baterii, cena i wiele innych czynników. Jedno jest pewne, już wkrótce nie będzie gdzie się schować przed Androidem, bo będzie właściwie wszędzie. I o to właśnie gigantowi z Mountain View chodzi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu