Android

Android ma opanować również rynek zakładanych urządzeń. Już Google o to zadba

6

Android bije rekordy popularności w segmencie mobilny. Wraz z ewolucją rynku przed systemem tym pojawiają się jednak nowe wyzwania. Jednym z nich jest właśnie rosnąca moda na zakładane urządzenia (wearable devices). Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jedynie przejściowy hit. Opaski, zegarki i...

Android bije rekordy popularności w segmencie mobilny. Wraz z ewolucją rynku przed systemem tym pojawiają się jednak nowe wyzwania. Jednym z nich jest właśnie rosnąca moda na zakładane urządzenia (wearable devices). Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jedynie przejściowy hit. Opaski, zegarki i im podobne na stałe zagoszczą na rynku i będą dopełniać 5-6-calowe smartfony. Co na to Google?

Dotąd Google wydawał się tylko biernie obserwować rosnącą modę na inteligentne zegarki i opaski. Po premierze Samsunga Galaxy Gear byliśmy przekonani, że urządzenia te również będą napędzane przez Androida, co ułatwi wzajemną wymianę danych i współpracę z tabletami czy smartfonami. Tymczasem okazało się, że błyskawicznie wydana 2 generacja gadżetu jest już napędzana przez Tizen OS. Czyżby zielony robot nie sprawdził się w nowej roli?

Google nie zamierza obudzić się z ręką w nocniku jak Microsoft, który przespał modę na tablety. Kalifornijski gigant ma już w ciągu najbliższych kilku tygodni zaprezentować pierwsze SDK Androida dla zakładanych urządzeń. Stąd już krótka droga do modyfikowania i tworzenia aplikacji dla systemu. SDK ma zachęcić producentów do stawiania na Androida, a także zapewnić programistom dostęp do usług Google. To wszystko sprawi, że zielony robot stanie się pierwszym i praktycznie jedynym tak kompleksowym rozwiązaniem jeśli chodzi o zakładane gadżety.

Dlaczego to takie ważne? Wystarczy spojrzeć na liczbę zapowiedzi i prezentacji na minionych targach technologicznych. Swoje gadżety zapowiadają nawet firmy, które dotąd raczej nie były znane z jakiejkolwiek działalności w branży nowych technologii. To samo działo się w momencie popularyzacji tabletów. Wystarczy spojrzeć na rodzime podwórko - Kruger&Matz było przedtem znane jedynie z rozwiązań audio, a Goclever z nawigacji. Teraz obie te firmy są już na rynku tabletów i smartfonów. Mało tego, ten ostatni niedawno pokazał swojego pierwszego smartwatcha.

Nie możemy również zapominać o doniesieniach na temat powstającego zegarka Google. O samym urządzeniu wiadomo tak naprawdę niewiele. Jego producentem ma być firma WIMM Labs, a sam kalifornijski gigant otwarcie już przyznał, że takie urządzenie jest produkowane. Wypuszczenie SDK jest zatem w tym wypadku niemalże koniecznością.

Do czego to wszystko ma prowadzić? Sundar Pichai zapowiada znacznie szersze spojrzenie na segment inteligentnych gadżetów. Zegarki i opaski mają być spoiwem łączącym ze sobą różne urządzenia z Androidem. Google szuka zatem tutaj okazji na stworzenie kolejnego rodzaju urządzeń będących w istocie terminalami zapewniającymi dostęp do jego usług. Bo czymże dziś jest Android, którego na każdym urządzeniu dopakowano Gmailem, Chrome, Mapami, G+, Google Play i wieloma innymi aplikacjami?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroid