Apple

Wychodzi na to, że najlepszym systemem dla nowego MacBooka jest… Windows 10

JS
Jakub Szczęsny
47

Kiedy mówi się o produktach Apple, to w debatach nad wyższością tych urządzeń nad innymi jest fakt, iż producent optymalizuje swój system pod konkretny rodzaj sprzętu, a zatem powinno być tak, że OS X działa żwawiej nawet na dużo słabszym sprzęcie i jest mniej zawodny. Mając do czynienia z wieloma p...

Kiedy mówi się o produktach Apple, to w debatach nad wyższością tych urządzeń nad innymi jest fakt, iż producent optymalizuje swój system pod konkretny rodzaj sprzętu, a zatem powinno być tak, że OS X działa żwawiej nawet na dużo słabszym sprzęcie i jest mniej zawodny. Mając do czynienia z wieloma produktami Apple mogłem stwierdzić, że coś w tym jest. Pomijając starsze generacje iPhone, każdorazowe obcowanie z oprogramowaniem Apple było bardzo przyjemne.

Informacja o tym, że Windows 10 może działać żwawiej niż OS X na MacBooku nieco mnie zdziwiła. Tę informację podał ZDNet - według słów Alexa Kinga, studenta informatyki Uniwersytetu Tufts, Windows 10 sprawuje się znacznie lepiej, niż standardowo używany w MacBookach OS X. Korzystał ze swojego urządzenia przez miesiąc i w tym czasie spróbował przenieść się na Windows 10 dzięki narzędziu Boot Camp, który pozwala na instalowanie innych systemów, niż OS X.

Słowa Alexa oddają wszystko to, czego doświadczył podczas korzystania z Windows 10 w wersji Insider Preview. "Dziesiątka" była według niego zauważalnie szybsza, a najlepiej widać było to w animacjach, które na nowym MacBooku po prostu kuleją. Nawet w wypadku wyłączenia przezroczystości, widok inicjowania narzędzia Mission Control nie był do końca płynny. W przypadku Windows 10 niektóre elementy Aero Glass były perfekcyjnie płynne.

Niektórzy zaraz będą doszukiwać się poważnych wad Windows 10 na nowym MacBooku. Wyprzedzam zarzuty - czas pracy na baterii nie został znacząco zmniejszony. Jasność ustawiona na 40% pozwala na osiągnięcie ponad 9 godzin pracy bez przerwy.

Nie wiadomo, czy problemem jest słabsza optymalizacja OS X, czy też wszystko leży w słabszych podzespołach i tego nie da się przeskoczyć. Mam jednak wrażenie, że Apple po pewnym czasie problemy z wydajnością nowych MacBooków naprawi aktualizacjami. Windows 10 natomiast - owszem, jest bardzo szybki. Instalowany na starszym laptopie działa nadspodziewanie dobrze i nie powoduje większych problemów - tak było od pierwszej wersji systemu udostępnionej w kanale niejawnych testów.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu