Felietony

"Wybuchowe wakacje", czyli podsumowanie letnich konferencji

Konrad Kozłowski
"Wybuchowe wakacje", czyli podsumowanie letnich konferencji
Reklama

Formalnie wakacje już za nami - w końcu już 2 września. Z tej okazji chciałbym podsumować kilka ostatnich miesięcy, w ciągu których miały miejsce prez...


Formalnie wakacje już za nami - w końcu już 2 września. Z tej okazji chciałbym podsumować kilka ostatnich miesięcy, w ciągu których miały miejsce prezentacje takich firm jak Apple, Google czy Microsoft. Działo się naprawdę wiele i jest co wspominać.

Reklama

Pod koniec maja dowiedzieliśmy się, że 11 czerwca czekać nas będzie konferencja WWDC w wykonaniu Apple. Temu wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo plotek i spekulacji (jak zawsze) i warto wyróżnić trzy nowości pokazane podczas prezentacji. Po pierwsze, nowa wersja OS X-a - Mountain Lion. System doczekał się głębszej integracji z usługą iCloud oraz pojawiło się jeszcze więcej zapożyczeń z mobilnego systemu Apple iOS. Przede wszystkikm pojawiło się Centrum powiadomień oraz takie aplikacje jak Przypomnienia, Notatki i Wiadomości (iMessage). System jest już dostępny w sklepie Mac App Store.


W mobilnym iOS6 zwiększone zostały możliwości asystenta głosowego Siri - dostępne będą wyniki spotkań lig NBA czy MLB oraz dokładne dane zawodników, menu restauracji znajdujących się niedaleko nas czy repertuar kin. Ogłoszono także pojawienie się Siri na nowym iPadzie. Na wzór zeszłorocznej integracji z portalem Twitter, w tym roku wprowadzono do iOS-a Facebooka. Lekkiego odświeżenia doczekała się aplikacja Telefonu, a przeprowadzenie rozmowy za pomocą FaceTime w szóstej wersji systemu możliwe będzie za pomocą sieci komórkowej (do tej pory wymagane było połączenie z siecią Wi-Fi). Oczywiście najprawdopodobniej największą zmianą w stosunku do poprzednich odsłon iOS, jest rezygnacja z map udostępnionych przez firmę Google i wprowadzenie własnej aplikacji. Posiada ona również nawigację samochodową i tryb 3D. iOS6 będzie dostępny już tej jesieni.


MacBook Pro nowej generacji - oto pierwszy komputer Apple posiadający ekran Retina - przekątna 15,4 cala z rozdzielczością 2880 na 1800 pikseli. Wewnątrz znajdziemy procesor Core i7 2.7GHz, 16 gigabajtów pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności do 768 gigabajtów. Karta graficzna to Nvidia Kepler GT 650M. Oprócz specyfikacji, komputer wyróżnia się także ceną - 10 199 złotych to kwota jaką musimy zapłacić za najtańszą konfigurację tego MacBooka.


Kilka dni później (18 czerwca) Microsoft gościł dziennikarzy w Los Angeles, na tajemniczej konferencji. Tajemniczej, ponieważ do ostatniej chwili nie wiadomo było co będzie tematem prezentacji. Oczywiście doskonale pamiętamy, że właśnie wtedy Microsoft zaprezentował tablet Surface - flagowe urządzenie towarzyszące nowej odsłonie "okienek" - Windows 8. Tablet w wersji z procesorem ARM, cechuje się 10-calowym ekranem, smukłą obudową (9,6 mm) i niewielką wagą (0,7 kg). Znalazło się także miejsce na złącze USB. Wersja PRO będzie naturalnie nieco cięższa i grubsza, ale pamiętajmy, że pozwalać będzie na pracę pełnej wersji systemu Windows 8 Pro. Interesujące są także stworzone przez Microsoft akcesoria - dwa rodzaje klawiatury, które pełnią także rolę etui dla tabletu.

Reklama


Minęły tylko dwa dni i znów mieliśmy okazję przyglądać się konferencji Microsoftu - 20 czerwca po raz pierwszy omówiony został Windows Phone 8. Od razu zauważymy delikatną, acz jak ważną, zmianę w wyglądzie systemu - dostępne będą trzy rozmiary kafelków na głównym ekranie. Ponadto, wprowadzona została obsługa wielordzeniowych procesorów oraz trzech rozdzielczości ekranów (800×480, 1280×768 i 1280×720). Telefony z WP8 będą mogły posiadać również slot na karty microSD - co ważne będziemy mogli tam przetrzymywać nie tylko muzykę, filmy i zdjęcia, ale także zainstalowane aplikacje. Windows Phone 8 wyposażony także będzie w mapy i nawigację prosto od Nokii.

Reklama


Serię konferencji od Microsoftu zamknęła prezentacja nowej wersji pakietu Office. Wygląd wszystkich aplikacji wchodzących w skład Office'a 2013 został przygotowany według konceptu Modern UI oraz przystosowany do obsługi dotykowej. Postawiono także nacisk na współpracę nad dokumentami z innymi użytkownikami pakietu, oczywiście poprzez wykorzystanie możliwości chmury. Nowy Office, podobnie jak Windows 8 ma być szybki, intuicyjny i pozwalający na pracę za pomocą dotykowych ekranów.


Czerwiec to istny maraton konferencji, bo 27 czerwca ruszyło coroczne Google I/O. Co zostało nam zaserwowane w tym roku? Nowy Android 4.1 Jelly Bean wraz z Google Now, pierwszy tablet od Google - Nexus 7, nowości w Google+ i spore zamieszane wywołane przez występ Sergey'a Brina dotyczący Projektu Glass.


Reklama

Oczywiście największe zainteresowanie przyciągnął siedmiocalowy tablet, będący efektem współpracy Google z Asusem. Za jedyne 199 dolarów do naszej dyspozycji zostaje oddane lekkie urządzenie z ekranem HD - 1280 na 800 pikseli, procesorem Tegra 3, przednią kamera, obsługą sieci bezprzewodowych (Wi-Fi, Bluetooth, NFC) i baterią pozwalającą na oglądanie wideo w HD przez 9 godzin.

Warto przypomnieć także takie wydarzenia jak prezentacja nowej odsłony map od Google, czy wkroczenie w decydującą fazę projektu Google Fiber - super szybkiego Internetu w Kansas City. Swoistą wisienką na torcie były targi IFA, o których mogliście czytać od środy na Antyweb, gdzie nastąpił swoisty "boom" na urządzenia z Windows 8 na pokładzie - urządzenia all-in-one, tablety, laptopy.

Przed nami jednak niemniej interesujące miesiące, których zapowiedź opublikuję już niedługo.

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama