Felietony

Wybrano najlepszy smartfon 2012 roku

Konrad Kozłowski
21

Jak co roku, brytyjski magazyn Mobile Choice prezentuje zestawienie najlepszych smartfonów, tabletów i producentów. Na ostateczny wybór wpływ mają nie tylko opinie redaktorów czasopisma, ale także ekspertów i czytelników. Większych niespodzianek nie ma, choć kilka pozycji może okazać się pewnym zask...

Jak co roku, brytyjski magazyn Mobile Choice prezentuje zestawienie najlepszych smartfonów, tabletów i producentów. Na ostateczny wybór wpływ mają nie tylko opinie redaktorów czasopisma, ale także ekspertów i czytelników. Większych niespodzianek nie ma, choć kilka pozycji może okazać się pewnym zaskoczeniem.

Nie będę więc zwlekał z przekazaniem informacji, że smartfonem roku 2012 jest trzeci model z serii Galaxy S od Samsunga, który wyprzedził iPhone'a 4S i HTC One X. Zwyciężył on także w kategorii na najlepszy multimedialny telefon. W kategorii na najlepszy wygląd pierwsze miejsce przypadło Nokii Lumii 800, która okazała się lepsza od Xperii U od Sony i BlackBerry Porsche P'9981.

W kategorii "cena/jakość" zwyciężyła Xperia U, drugie zaś miejsce zajął Huawei Ascend G300. Trzeci był model One V od HTC. Niekwestionowanym zwycięzcą w kategorii na najlepszy aparat okazała się Nokia 808 PureView, która wyprzedziła Samsunga Galaxy SIII i iPhone'a 4S. Jeżeli chodzi o funkcję nagrywania wideo najlepszym smartfonem został wybrany HTC One X, a miejsce drugie znów przypadło Samsungowi Galaxy SIII. Jeżeli chodzi o najlepszy smartfon do sieci społecznościowych, najwyższe miejsce na podium znów zajął HTC One X, druga była Nokia Lumia 800, a trzeci Bold 9900 od BlackBerry.

Warto zaznaczyć, że aż w pięciu kategoriach nominowany był topowy smartfon Sony - Xperia S i w każdej z nich zajął on ostatnie, piąte miejsce.

Tabletem roku okazał się iPad firmy Apple, lecz bardziej interesująca są pozycje druga i trzecia. Drugą lokatę wywalczył Nexus 7 od Google i Asusa, a na pudło załapał się Asus Eee Pad Transformer Prime. Przyszłoroczne zestawienie będzie więc niezwykle gorące, ponieważ na rynku dostępne już będą tablety z systemem Windows 8/Windows RT. Czy w przyszłym roku czwarta generacja iPada zdoła zatrzymać pierwsze miejsce dla siebie?

Producentem roku została firma Samsung, której Galaxy Note został wybrany najbardziej innowacyjnym urządzeniem. W tej kategorii pojawiły się także inne smartfony, za to stawkę uzupełniła mobilna konsola od Sony - PlayStation Vita.