Apple

Co wiemy o iPhone 16? Zestaw nowych informacji

Piotr Kurek
Co wiemy o iPhone 16? Zestaw nowych informacji
17

Premiera iPhone'a 15 za nami, a to oznacza start plotek, przecieków i domysłów związanych z przyszłoroczną odsłoną flagowych smartfonów Apple. Co wiemy o iPhone 16?

iPhone 15 jeszcze na dobre nie rozgościł się w rękach użytkowników, a w sieci zaczynają pojawiać się plotki i przecieki na temat przyszłorocznej linii smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Standardowo - Apple ma pracować nie tylko nad lepszymi podzespołami, ale także nowościami, które mają szansę zainteresować potencjalnych nabywców. Choć do premiery mamy jeszcze rok, warto już teraz sprawdzić, o czym mówią leaksterzy, analitycy oraz ci, którzy lubią snuć teorie na temat sprzętów, które swoją premierą mają za kilka miesięcy. Czym - jeśli w ogóle - zaskoczy nas Apple w kontekście iPhone'a 16? Sprawdźmy!

iPhone 16. Co nowego?

iPhone 16 to przede wszystkim nowy, większy ekran. Mówi się, że iPhone 16 Pro otrzyma 6,3-calowy wyświetlacz, natomiast ekran Pro Max zwiększy się do 6,9 cali. Już jakiś czas temu pojawiły się plotki, że przyszłoroczny model pożegna się także z obecnym kształtem Dynamic Island. Pigułka składająca się z dwóch aparatów zastąpiona ma być pojedynczym "oczkiem" odpowiedzialnym za działanie aparatu oraz systemu Face ID.

Źródło: https://twitter.com/brandon_caleb25/status/1524104824840757249

W środku znajdziemy najnowszy czip A18 Pro mający jeszcze dalej przesunąć granice wydajnościowe iPhone'ów. 15, w szczególności z dopiskiem Pro oraz Pro Max, pokazuje, że iPhone ma być uniwersalnym urządzeniem, na którym można również grać - choć na weryfikację tych zapewnień będziemy jeszcze musieli nieco poczekać, bo obiecane gry AAA jeszcze nie trafiły do App Store. iPhone 16 ma również rozszerzać możliwości łączności internetowej - zarówno tej przez WiFi, jak i sieć komórkową. iPhone 16 ma wspierać sieci Wi-Fi 7 oraz 5G Advanced (lub 5.5G w zależności od nazewnictwa).

Pojawiają się też plotki, że iPhone 16 zyska jeszcze jeden dodatkowy przycisk, tzw. Capture Button. Umieszony pod przyciskiem bocznym, blisko krawędzi telefonu - tym samym, którym blokujemy iPhone'a - ma służyć jako spust migawki przydatny przy robienie zdjęć. Niewykluczone, że przycisk ten będzie miał dodatkowe zastosowanie, z którego będzie można korzystać poza aplikacją Aparat.

Nie można też zapominać o samych aparatach. Co zmieni się w iPhonie 16? Mowa jest m.in. o lepszych obiektywach, które trafią do wszystkich modeli - zarówno tych podstawowych, jak i z dopiskiem Pro Max. Smartfon ma robić lepsze zdjęcia ultraszerokokątne. Lepsze ma być również przybliżanie dzięki lepszemu zoomowi optycznemu. Zmianom samych obiektywów towarzyszyć ma zmiana ułożenia aparatów na tylnej obudowie telefonu. Według jednej z najnowszych plotek, Apple ma przygotowane trzy różne prototypu iPhone'a 16, w tym taki, którego plecki do złudzenia przypominają to, co kilka lat temu oferował iPhone' X - podłużna wysepka, która wyglądem zbliżona jest do dynamicznej wyspy, niż tego, co przez ostatnie modele serwowali nam projektanci Apple. Jednak ta konstrukcja wydaje się mało prawdopodobna, gdyż nie posiada ona wspomnianego wyżej przycisku Capture Button do wygodnego robienia zdjęć.

iPhone 16 kiedy premiera?

Tradycyjnie, flagowe smartfony Apple prezentowane są w pierwszych dniach września. Tegoroczna premiera iPhone'a 15 odbyła się 12 września, a same telefony trafiły na półki sklepowe 22 września. Można więc podejrzewać, że podobnie będzie w przyszłym roku. Jeśli założymy, że Apple będzie chciało pokazać iPhone'a 16 w drugi wtorek września, mowa będzie o 10.09.2024 r. Przedsprzedaż ruszy w piątek 13 września, a urządzenia w sklepach pojawią się tydzień później - 20 września. Oczywiście to tylko domysły, a ostateczne daty mogą wyglądać zupełnie inaczej. Jak będzie w rzeczywistości? Dowiemy się tego za mniej niż 12 miesięcy.

Zapowiada się więc ciekawy rok przecieków, sugestii i plotek związanych z premierą iPhone'a 16. Nie zdecydowaliście się na zakupi Piętnastki i czekacie na kolejny model? Dajcie znać w komentarzach, dlaczego podjęliście taką decyzją i co chcielibyście zobaczyć w przyszłorocznych modelach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu