Internet

Wordpress 4.7 ma nowy motyw i pozwala ustawiać wideo w nagłówkach wpisów

Tomasz Popielarczyk
Wordpress 4.7 ma nowy motyw i pozwala ustawiać wideo w nagłówkach wpisów
12

Wordpress 4.7 jest już dostępny. W nowej wersji twórcy dodali motyw Twenty Seventeen, a także znacząco rozszerzyli możliwości edytora wyglądu strony. Pojawiła się też możliwość ustawiania nagłówków wideo.

W Wordpressie 4.7 zmienia się domyślny motyw. Od teraz rolę tę pełni Twenty Seventeen, który jest jednocześnie prezentacją możliwości CMS-a. Twórcy mocno zintegrowali go z wbudowanym edytorem wizualnym, co pozwala nawet nietechnologicznym użytkownikom w znacznym stopniu go spersonalizować. Motyw jest oczywiście zgodny z RWD, wspiera widżety, a także pozwala na budowę własnych menu. Przy tym wszystkim jest bardzo minimalistyczny (co akurat typowe dla domyślnych motywów WP).

A skoro o personalizacji mowa, w Wordpressie 4.7 motywy mogą dostarczać użytkownikom dodatkowe elementy, które domyślnie nie są widoczne na stronie, ale mogą być użyte podczas edycji. Mogą to być specjalne widżety, autorskie podstrony itd. Dotąd było to oczywiście również możliwe, ale dopiero teraz twórcy zintegrowali to z natywnym mechanizmem personalizacji. Z pewnością uczyni to życie twórców motywów prostszym.

Ulepszono też edytor menu, który pozwala teraz na dodawanie podstron będących dopiero w budowie. Bardzo praktyczną nowością jest też wprowadzenie edycji arkusza stylów CSS z podglądem na żywo. Dotąd było to możliwe tylko "na sucho".

Fajną zmianą jest możliwość ustawiania wideo zamiast obrazków w nagłówkach wpisów. Możemy wybrać dowolny film, który zostanie zapętlony i ustawiony w miejscu, gdzie dotąd standardowo pojawiał się cover. Wordpress obsługuje zarówno własne klipy w formacie MP4, a także linki z YouTube'a.

Z mniej ważnych zmian warto wymienić możliwość ręcznej zmiany języka panelu administracyjnego, a także podgląd okładek plików PDF uploadowanych przez Wordpressa. Dla deweloperów ważną informacją będzie natomiast wdrożenie REST API z punktami zaczepienia dla wpisów, komentarzy, użytkowników, informacji meta oraz ustawień. Opis pozostałych nowości zamieszczam poniżej.

Aktualizacja jest już dostępna, a więc możecie śmiało instalować ją z poziomu panelu administracyjnego Waszych blogów. Warto jednak zawczasu upewnić się, czy aby nie korzystamy z wtyczek lub rozwiązań, które mogłyby kolidować z nową wersją CMS-a.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetWordPressCMS