Polska

Sukces usługi Twój e-PIT - już prawie 60% korzystających tylko zatwierdza zeznanie lub nie robi nic

Grzegorz Ułan
Sukces usługi Twój e-PIT - już prawie 60% korzystających tylko zatwierdza zeznanie lub nie robi nic

Już tylko dziś i jutro można jeszcze dokonać edycji i modyfikacji w naszym rocznym rozliczeniu w zeznaniu PIT-37 i PIT-38. Podatnicy, którzy nie dokonują w nich żadnych zmian nie muszą w zasadzie już nic robić - jutro po północy KAS ich zeznania automatycznie zaakceptuje.

Czas więc już na małe podsumowanie. Jak podaje Ministerstwo Finansów na swoich stronach (stan na 25 kwietnia) aż 5 mln deklaracji złożono w usłudze Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej:

Nasza usługa zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu. W Twój e-PIT udostępniliśmy zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego. Najczęściej w usłudze składane są zeznania PIT-37, których zaakceptowano już blisko 4,6 mln. Warto też korzystać z e-usługi pozwalającej sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku z rozliczenia PIT.

Fakt, że możemy rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu, odmienił zwyczaje rodaków w tym zakresie. Jeszcze za czasów, kiedy rozliczenia dokonywaliśmy osobiście lub wysyłaliśmy je poleconym, powszechną praktyką było zostawianie tego przykrego obowiązku na ostatnią chwilę.

Teraz, jak wynika z raportu KPMG - „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2020” prawie połowa podatników załatwia ten obowiązek jeszcze w marcu, na kwiecień zostawia to już tylko 18% rodaków.

Zdecydowana większość podatników rozlicza się przy tym przez internet - 81%, co jest wzrostem w porównaniu z zeszłym rokiem o 6 punktów procentowych. Swoje zeznania poleconym przez Pocztę Polską wysyła nadal już zaledwie 5% podatników, a bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym rozlicza się 14%. Co prawda, dziwi jeszcze 5% rozliczeń przez pocztę wśród najmłodszej grupy do 24 lat, ale jednocześnie w tej grupie jest najwięcej rozliczeń przez internet - 93%.

Jaką formę rozliczenia wybierali internauci? Najpopularniejsza okazuje się wspomniana na początku usługa Twój e-PIT, skorzystało z niej 57% rozliczających się z fiskusem przez internet. Z systemu e-Deklaracje skorzystało tym samym 43% osób.

Trudno się dziwić takiej popularności, skoro usługa ta spełnia wymagania zdecydowanej większości. Aż 98% internautów oceniło ją raczej lub zdecydowanie pozytywnie.

Z niemal identyczną oceną spotkało się też bezpieczeństwo tego rozwiązania przy rozliczeniach z fiskusem.

Większość osób logowała się do usługi Twój e-PIT przy pomocy Profilu Zaufanego, drugą najpopularniejszą opcją było logowanie poprzez podanie zestawu informacji składającej się z numeru PESEL, imienia i nazwiska, przychódu za 2019 rok oraz kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji. Stosunkowo niewielka grupa osób 4% skorzystała w tym celu z nowej opcji potwierdzania tożsamości w aplikacji mObywatel.

Przechodzimy już do kwestii ujętej w tytule. Okazuje się, że już 51% rozliczających się w usłudze Twój e-PIT loguje się do niej tylko po to by zatwierdzić zeznanie już wstępnie przygotowane dla nas przez KAS. Prawdopodobnie z uwagi na to, że im wcześniej zostanie ono zatwierdzone tym szybciej dostajemy zwrot należnego podatku.

Jednocześnie tylko 9% rozliczających się odrzuca zeznanie przygotowane przez fiskusa, a 8% nic z nim nie robi, przez co zostaje ono automatycznie zatwierdzone dopiero 30 kwietnia. Edycji i modyfikacji zeznania podejmuje się co trzecia osoba.

Na koniec zerknijmy na przekazywanie 1% podatku na rzecz OPP. Aż 78% podatników korzysta z tej opcji, przy czym co mnie zaskoczyło, co czwarta osoba organizację, na którą chce przeznaczyć 1% swojego podatku dobiera w sposób... losowy. Z kolei 14% polega w tej kwestii na informacjach w mediach, a 66% korzysta z sugestii lub prośby w tym zakresie ze strony znajomych czy rodziny.

Stock Image from Depositphotos.
Źródło: Ministerstwo Finansów/KPMG

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu