Felietony

Wizualizacja aktywacji Androida na świecie - robi wrażenie

Szymon Barczak
Wizualizacja aktywacji Androida na świecie - robi wrażenie
26

Android zyskał silną pozycję na rynku urządzeń mobilnych. Nie tylko technologicznie dosięgnął swojego rywala - iOS, ale także prześcignął go pod kątem procentowego udziału w rynku. Dodatkowo, na stałe zapadł w świadomość konsumentów. Wszystko to działo się na naszych oczach w przeciągu ostatnich trz...

Android zyskał silną pozycję na rynku urządzeń mobilnych. Nie tylko technologicznie dosięgnął swojego rywala - iOS, ale także prześcignął go pod kątem procentowego udziału w rynku. Dodatkowo, na stałe zapadł w świadomość konsumentów. Wszystko to działo się na naszych oczach w przeciągu ostatnich trzech, czterech lat i to właśnie jest najbardziej fascynujące, że pomimo problemów z wersjonowaniem, budowy systemu dla ogromnej liczby urządzeń czy też nieprzychylnych opinii, Android stał się liderem pośród innych platform dedykowanych smartfonom. Fenomen Androida możemy teraz obejrzeć na wizualizacji, którą gigant udostępnił w serwisie YouTube. Robi wrażenie!

Pierwsze wzmianki na temat Androida pojawiły się już w 2005 roku, kiedy to Google przejęło firmę Android Inc. Nikt jednak nie wiedział, co ma oznaczać taki ruch, gdyż nie do końca wiadome było, czym zajmowała się przejęta firma. W 2006 media spekulowały na temat giganta pracującego nad dostarczeniem wyszukiwarki i swoich aplikacji na urządzenia mobilne, część serwisów puściła plotkę na temat gPhone, Phoronix pisał o współpracy Google z OpenMoko.We wrześniu 2007 roku Google złożył kilka wniosków patentowych związanych z domniemanym gPhone - media zwiastowały nadejście czegoś nowego i nie myliły się, bo w listopadzie tego samego roku w internecie opublikowana została pierwsza wersja SDK Androida. Licząc na zwiększenie zainteresowania platformą, Google zaoferował aż 10 milionów dolarów nagrody dla najlepszych aplikacji - była to pierwsza edycja Android Developer Challenge, która miała miejsce w 2008 roku. W październiku tego samego roku natomiast do sklepów trafił pierwszy telefon z Androidem - G1 - i od tamtego momentu Android powoli zaczął przejmować rynek, od tamtego momentu rozpoczyna się poniższa wizualizacja.

Przełomowym momentem w historii Androida było wejście na rynek telefonu Motorola Droid - miało to miejsce w listopadzie 2009. Motorola, która zbliżała się ku upadkowi, odbiła się od dna dzięki wprowadzeniu tego modelu, po czym kontynuuje współpracę z Google na tym polu - dostarcza nowe modele telefonów, tablet. Google natomiast zawdzięcza Motoroli niesamowity skok popularności Androida, który dzięki reklamom Droida zaistniał w świadomości użytkowników [1] [2].

Warto tutaj podać także statystyki liczbowe dotyczące aktywacji urządzeń z Androidem - obecnie liczba ta wynosi 350 tysięcy dziennie, podczas gdy w kwietniu zeszłego roku było ich tylko 60 tysięcy dziennie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Androidsystemy mobilneiOS