Felietony

Witaj w Polsce Spotify, my już słuchamy!

Grzegorz Ułan
Witaj w Polsce Spotify, my już słuchamy!
78

Spotify to chyba najbardziej oczekiwany debiut w Polsce w ostatnich tygodniach. Zapowiadany już od kilku miesięcy start tej usługi spędza też sen z oczu Deezerowi oraz drugiej z usług muzycznych goszczących już w naszym kraju - WiMP. Obydwie te usługi zrównały się już praktycznie cenowo. Za WiMP...

Spotify to chyba najbardziej oczekiwany debiut w Polsce w ostatnich tygodniach. Zapowiadany już od kilku miesięcy start tej usługi spędza też sen z oczu Deezerowi oraz drugiej z usług muzycznych goszczących już w naszym kraju - WiMP.

Obydwie te usługi zrównały się już praktycznie cenowo. Za WiMP BASIC zapłacimy 9,99 zł podobnie jak za Premium Deezer, obydwa plany oferują nielimitowany dostęp do muzyki na komputerze. Natomiast WiMP Premium i Premium+ Deezer kosztują 19,99 zł, które to plany aktywują nam dostęp do muzyki poprzez urządzenia mobilne.

Deezer

WiMP

Spotify

Co na to Spotify? W zeszłym tygodniu na konferencji Spotify poznaliśmy już kilka szczegółów na temat startu tej usługi w Polsce, jednak dostaliśmy embargo informacyjne do dziś, kiedy to już w końcu wszyscy możemy się cieszyć tą usługą w naszym kraju.

Na początek kilka cyferek. Otóż dziś dostajemy dostęp do ponad 20 milionów utworów, zupełnie za darmo i bez ograniczeń czasowych. Do tej pory Spotify podpisało 300 tysięcy umów na całym świecie z wydawcami, dzieląc się nimi zyskami w kwocie 500 milionów dolarów- 70% wydawcy, 30% Spotify.

Szefem Spotify na Polskę został Przemek Pluta, który to już od 26 listopada 2012 roku jest odpowiedzialny za rozwój Spotify w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

A teraz to na co wszyscy czekaliśmy, jakie opłaty? Spotify Free - darmowy dostęp w zamian za reklamy, bez limitów czasowych i tylko na komputerze, Spotify Unlimited - to samo tylko bez reklam w cenie 9,99 zł oraz Spotify Premium, czyli nieograniczony dostęp bez reklam i na dowolnym urządzeniu za 19,99 zł miesięcznie.

Jak widać oferta Spotify odróżnia się od pozostałych tylko darmowym planem, a więc oferowanym czasem dostępu do wszystkich utworów - po pół roku będzie to 10 godzin miesięcznie, podzielone na 2,5 godziny tygodniowo. Zarówno Deezer jak i WiMP również wprowadziło w takich kontach ograniczenia - Deezer 2 godziny miesięcznie, WiMP określiło to jako: "Darmowa wersja ma ograniczenia w czasie odtwarzania i przerywniki zależne od tego, przez jaki czas użytkownik subskrybuje serwis. Darmowa usługa może zostać zmieniona lub zakończona bez powiadomienia."

Łącząc to z powszechną opinią, że w Spotify znajdziemy więcej utworów niż u pozostałych można przypuszczać, że to Spotify zacznie rozdawać karty na polskim rynku. Czas pokaże, jak na to zareaguje Deezer i WiMP.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą Spotify, my już słuchamy:).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

cenyopłatypremium