Felietony

Wirtualny dysk od GG - Będziemy mieli Dropbox killer?

Grzegorz Ułan
Wirtualny dysk od GG - Będziemy mieli Dropbox killer?
33

Nowy logotyp, nowa nazwa. Przyszedł też czas na nowy komunikator, napisany od nowa, zarówno na desktopy jak i na platformy mobilne no i w wersji webowej. Wszystko to wydarzyło się w jednym miesiącu - Luty. Mamy już ostatni jego dzień, przyszedł czas na ostatnią nowość, as w rękawie czy jak to można...

Nowy logotyp, nowa nazwa. Przyszedł też czas na nowy komunikator, napisany od nowa, zarówno na desktopy jak i na platformy mobilne no i w wersji webowej. Wszystko to wydarzyło się w jednym miesiącu - Luty. Mamy już ostatni jego dzień, przyszedł czas na ostatnią nowość, as w rękawie czy jak to można nazwać? Może Dropbox killer?

Spójrzmy na parametry nowej usługi - Dysk GG. Pojemność 3GB (planowane są płatne pakiety zwiększające pojemność). Dropbox w darmowej opcji ma 2GB, ale bez problemu można ją zwiększyć, nawet kilkakrotnie. Jedyne czym GG przebija Dropboxa to brak limitu wielkości przesyłanego pliku. Choć tu też można się spierać, gdyż limit w Dropboxie - 300MB, dotyczy plików ładowanych przez stronę. W przypadku korzystania z dedykowanej aplikacji tego limitu już nie ma.

Na swoim dysku w GG możemy tworzyć katalogi i udostępniać je w całości znajomym. Również znana już nam opcja z Dropboxa, czyli możliwość wygenerowania publicznego linku do pliku, który możemy przesyłać do osób nie posiadających konta na GG.

Ciekawą opcją jest natomiast współdzielenie edytowalnych plików i śledzenie historii zmian. Ale akurat ta funkcja znana jest nam z Google Dokumenty.

Na chwilę obecną dysk będzie dostępny w webowej wersji GG oraz w komunikatorze na desktopy. W najbliższym czasie dostępny będzie również w mobilnych wersjach GG.

W mojej ocenie, tak na gorąco, za nowym projektem GG przemawia społeczność. To cały czas spora grupa użytkowników - 6 mln. Większość z nich korzysta na co dzień z dedykowanej aplikacji. Mogą więc w prosty i szybki sposób udostępniać pliki osobom z listy kontaktów, bez konieczności korzystania z innych tego typu serwisów. Wydaje mi się, że to też pewnego rodzaju "wabik" dla tych, którzy łączą się z serwerami GG za pomocą zewnętrznych komunikatorów czy też transportów na serwerach Jabbera.

Czy Dysk od GG przekona ich do siebie? Czas pokaże, z pewnością jednak, już na starcie, zyska tych, którzy już korzystają z komunikatora GG. Tymczasem zapraszam Was do przetestowania jego możliwości na stronie - http://beta.gg.pl/ lub instalując nową wersję ze strony http://beta.gg.pl/info/pobierz

Aktualizacja

Z informacji przesłanych bezpośrednio od GG wynika, że ograniczenie co do wielkości przesyłanego pliku jednak jest i wynosi 2GB.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Dropboxdysk internetowy