Felietony

Oficjalnie: iPad 3 już 7 marca. Retina, cztery rdzenie oraz LTE w drodze?

Marcin Kamiński
Oficjalnie: iPad 3 już 7 marca. Retina, cztery rdzenie oraz LTE w drodze?
10

Apple rozpoczęło rozsyłanie oficjalnych zaproszeń na konferencję, która odbędzie się już 7 marca w San Francisco. Podczas imprezy zaprezentowany ma zostać najnowszy tablet iPad 3, przez niektórych nazywany także iPadem HD lub iPadem 2S. Pozostały już zatem jedynie dni do potwierdzenia, które z doty...

Apple rozpoczęło rozsyłanie oficjalnych zaproszeń na konferencję, która odbędzie się już 7 marca w San Francisco. Podczas imprezy zaprezentowany ma zostać najnowszy tablet iPad 3, przez niektórych nazywany także iPadem HD lub iPadem 2S. Pozostały już zatem jedynie dni do potwierdzenia, które z dotychczasowych plotek były prawdziwe. A mówiło się wiele: o nowym ekranie Retina z wysoką rozdzielczością, lepszym aparacie fotograficznym, szybszym procesorze z czterema rdzeniami oraz obsłudze technologii LTE.

Dokładnie za tydzień, o godzinie 19 według czasu obowiązującego w Polsce, Apple oficjalnie zaprezentuje kolejną generację najpopularniejszego tabletu na świecie. Wiele osób czeka na debiut iPada 3, a domysłom na temat jego konfiguracji i nowych funkcji nie było końca. Przypomnijmy te, które mają największą szansę na spełnienie.

Nowy ekran Retina

Gdy przyjrzycie się na zdjęcie dołączone do zaproszenia na zaplanowaną na 7 marca konferencję zauważycie, że uwieczniony na nim iPad posiada ekran o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dowodziłoby to planów wykorzystania wyświetlacza Retina, dającego obraz o rozmiarach 2048x1536 pikseli. Dla porównania, druga generacja iPada oferowała rozdzielczość na poziomie 1024x768 przy rozmiarze 9,7 cala. Wprawne oczy niektórych osób zwracają również uwagę na dosyć szeroką ramkę iPada widocznego na zdjęciu z zaproszenia – czyżby nowy rozmiar ekranu?

Szybszy procesor

Aby poprawić wydajność działania iPada 3, Apple najprawdopodobniej zastosuje w nim nowy, szybszy model procesora. Spodziewamy się zaprezentowania nowej, czterordzeniowej jednostki A6 wykonanej najprawdopodobniej w technologii 28nm. Jeżeli przypuszczenia te okażą się prawdą, nowy iPad z pewnością zachwyci płynnością działania i możliwościami uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie.

Lepszy aparat

Wraz z poprawą jakości wyświetlanego obrazu przyjść może zmiana aparatu fotograficznego, zamontowanego w tablecie marki Apple. Możliwe będzie dzięki temu kręcenie filmów wideo w jakości 1080p i z prędkością 60 klatek na sekundę. Aby poprawić jakość zdjęć wykonywanych w trudnych warunkach oświetleniowych, w iPadzie 3 zamontowana może być lampa błyskowa w postaci diod LED.

Obsługa LTE

Podczas gdy 3G przestaje wystarczać, a inni producenci implementują w swoich urządzeniach obsługę technologii LTE, można liczyć na podobny krok ze strony Apple. iPad trzeciej generacji ma duże szanse na obsługę LTE, co zapewni szybki dostęp do internetu mobilnego, gwarantującego transfery nawet do kilkudziesięciu megabitów na sekundę. Informację o obsłudze LTE przez iPada 3 podało na Twitterze znane chyba wszystkim CNBC:

Co jeszcze?

Czego można spodziewać się w nowym iPadzie oprócz zmienionego ekranu, procesora, aparatu i obsługi szybkiego internetu? Mówi się o prezentacji więcej niż jednego modelu tabletu – jeden ma być znacznie mniejszy niż dotychczasowe generacje. Możliwe jest zastosowanie lepszej baterii, większej pojemności (do 128 GB), nowszej wersji systemu iOS czy portu Thunderbolt znanego z Macbooków Pro oraz Air.

A Wy jakich nowości spodziewacie się w nowym iPadzie 3?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Appleipad 3